Specjalne zastosowania wymagają specjalnych rozwiązań. Tak jest również w przypadku wyboru obuwia do zadań specjalnych. Szczególne rodzaje obuwia to buty wodoodporne oraz obuwie nieprzemakające. Od obuwia wodoodpornego oraz nieprzemakającego oczekujemy przede wszystkim ochrony przed czynnikami zewnętrznymi (śnieg, woda, błoto). Izolacja stopy od wilgoci jest niezwykle istotna szczególnie podczas wypraw w tereny podmokłe, przeprawy przez grząskie tereny, o gęstej roślinności. Z butów wodoodpornych korzystamy również przy mniej terenowych czynnościach, np. w deszczowy dzień na spacer po mieście chętnie zakładamy kalosze, a idąc na basen, plażę, ubieramy nieprzemakalne klapki.
Jak wybrać dobrej jakości obuwie nieprzemakające/wodoodporne?
Zarówno w stacjonarnych sklepach obuwniczych, jak również w sklepach internetowych, znajdziemy szeroką gamę obuwia określanego mianem „nieprzemakającego” lub „wodoodpornego”. Bardzo istotnym aspektem przy wyborze obuwia tego rodzaju, jest jakość materiałów z których jest ono wykonane. Obuwie nieprzemakające/wodoodporne powinno być wykonane z materiałów łączących w sobie niską przemakalność z wysoką paro-przepuszczalnością- pozwala to oddychanie skóry stóp oraz ogranicza nieprzyjemne uczucie wilgoci wewnątrz buta. „Oddychający” materiał, z którego wykonane jest obuwie wodoodporne pozwoli również na uniknięcie pocenia się stóp w ciepłych pomieszczeniach i podczas jazdy samochodem. Najpopularniejsze buty nieprzemakające dostępne na rynku, uszyte są z hydrofobizowanej skóry bydlęcej– jednego z najodporniejszych na warunki atmosferyczne, materiałów. Dobrej jakości buty nieprzemakające posiadają również specjalne otwory wentylacyjne w cholewie i na języku, które odprowadzają wilgotne powietrze z wnętrza buta. Przykładem takiego rozwiązania jest system klimatyczny Haix, stosowany w butach tej marki.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając obuwie nieprzemakające/wodoodporne?
Wybierając buty nieprzemakające/wodoodporne należy pamiętać o tym, aby obuwie tego typu nie było zbyt ciężkie, ponieważ może to powodować bóle nóg i kręgosłupa. Istotnym elementem jest również odpowiednie bieżnikowanie podeszwy, oraz sam materiał z którego jest ona wykonana. Podeszwa powinna być odporna na ścieranie, antypoślizgowa oraz zapewniać ciche chodzenie. Istotny jest również bieżnik, zapewniający prawidłowe oparcie na śliskim, mokrym podłożu.
Zalety membrany Gore-Tex
Mianem Gore-Tex’u określamy rodzaj tkaniny wodo- i wiatroodpornej, a jednocześnie „oddychającej”, która ma szerokie zastosowanie w produkcji odzieży typu outdoor (kurtki, buty, bluzy). Działanie Gore-Tex opiera się na wprasowanej w tkaninę membranie, wykonanej z porowatego teflonu. Mikropory umożliwiają transport wilgoci z wewnątrz buta, kurtki, bluzy, nie dopuszczając do przenikania wody z zewnątrz (np. deszczu) do środka. Membrana GORE-TEX jest to trwale połączony, z tkaniną wierzchnią, warstwą izolacyjną i podszewką, czterowarstwowy kompozyt. Istnieje wiele różnych rodzajów membrany Gore-Tex, różniących się grubością oraz przepuszczalnością. W obuwiu letnim stosowany jest inny rodzaj membrany niż w obuwiu jesienno-zimowym, z tego względu buty z membraną Gore-Tex nie są polecane do całorocznego użytkowania. Dobre jakościowo obuwie nieprzemakające zabezpieczone jest membraną Gore-Tex.
Jak pielęgnować obuwie nieprzemakające/wodoodporne?
Użytkując buty nieprzemakające/wodoodporne należy pamiętać że komfort ich użytkowania oraz właściwości izolacyjne, są w pewnym stopniu uzależnione również od właściwej konserwacji obuwia. Buty należy poddawać regularnemu czyszczeniu z resztek błota, liści, osadów soli. Jeśli wierzchnia warstwa uległa nasiąknięciu wodą, to buty należy dokładnie wysuszyć przed kolejnym założeniem. Należy również pamiętać o regularnej impregnacji obuwia, specjalnymi preparatami, tzw. impregnatami. Rodzaj impregnatu dobieramy do materiału z którego wykonane jest obuwie.
Źródło: http://podbierak.pl/