cel SMART
Fot. Pexels.com

Nowy rok, urodziny, przeprowadzka lub zamknięcie pewnego etapu – zmiany zachodzące w naszym życiu stanowią idealną okazję do wyznaczania sobie celów i ustanawiania postanowień. Każdy z nas jednak wie, czym takie postanowienia się najczęściej kończą. Uczucie które początkowo wydaje nam się być ogromną determinacją okazuje się być słomianym zapałem. A może to z postawionym przez nas celem było coś nie tak? Aby pozbyć się tego typu wątpliwości możemy zacząć wyznaczać sobie cel SMART.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/cel-smart-co-to-takiego/

Co charakteryzuje cele SMART?

Smart to angielskie słowo oznaczające „mądry” bądź „sprytny”. W kontekście wyznaczania sobie celów, SMART jest również akronimem pod którym kryją się:

  •         Specific – konkretny
  •         Measurable – mierzalny
  •         Achievable – osiągalny
  •         Relevant – znaczący
  •         Time – bound – określony w czasie

Konkretność

Cel jaki sobie wyznaczamy powinien być wystarczająco konkretny, abyśmy dokładnie wiedzieli co oznacza jego osiągnięcie. W innym wypadku zbyt łatwo będzie nam się wymigać. Przykładowo cel sformułowany na zasadzie „do wakacji schudnę” nie definiuje ile dokładnie powinniśmy zrzucić, aby uznać nasze działanie za sukces. Natomiast „do wakacji osiągnę wagę 50 kg” jest już o wiele bardziej precyzyjne. 

Mierzalność

Ta reguła jest podobna do poprzedniej, musimy mieć sposób na mierzenie naszych postępów. Przykładowo jeśli postawiliśmy sobie konkretny cel „nauczę się angielskiego na poziomie C1”, dobrym sposobem sprawdzenia tego rezultatu będzie zdanie odpowiedniego egzaminu certyfikującego.

Osiągalność

Cel SMART musi być osiągalny. Jeżeli nasze postanowienie będzie zbyt ambitne, na tyle, że od początku nie było możliwe do spełnienia, oczywistym będzie że go nie spełnimy. Zanim zaczniemy nad czymś pracować upewnijmy się, że jest to w naszym zasięgu. Przykładowo zamiast celować w schudnięcie 15 kilogramów w kilka tygodni, sprawdźmy najpierw jakie jest racjonalne tempo zdrowego chudnięcia.

Istotność

Czasami wyznaczane przez nas cele nie służą wcale naszemu rozwojowi, a jedynie temu, abyśmy mogli się oszukiwać, że pracujemy nad sobą. Przed wyznaczeniem celu bądźmy więc ze sobą szczerzy i zdobądźmy pewność że gra jest warta świeczki.

Określoność w czasie

Odwlekanie ciężkich zadań w nieskończoność to prawdziwa specjalność dla większości z nas. Jeżeli chcemy czynić rezultaty, musimy postawić sobie sztywne ramy czasowe. Najlepiej również, aby szło to w parze z konkretnym planem systematycznej pracy.

Zobacz też: https://www.blogfinance24.pl/wiedza-finansowa/plan-dzialania-jak-dobrze-go-przygotowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here