Psychoterapia i jej rodzaje

W obecnych czasach gdy ciągle za czymś gonimy, łatwo popaść w problemy natury psychologicznej. W związku z tym wielu ludzi decyduje się poszukać pomocy specjalisty jednak nie do końca wiedzą oni gdzie zgłosić się po rozwiązanie ich problemu.

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to proces oparty na metodach psychologicznych, mający na celu niesienie pomocy osobom z różnymi problemami natury psychicznej. Terapia psychologiczna jest prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę, który ukończył odpowiednią szkołę terapii. W przeciwieństwie do psychiatrii terapia nie opiera się na leczeniu lekami. Proces psychoterapii jest oparty przede wszystkim na rozmowie. Podczas spotkań psychoterapeuta i pacjent powinni nawiązać bezpieczny kontakt, zbudowany na zaufaniu. W taki sposób pacjent ma możliwość otworzyć się na terapię i zrozumieć swoje problemy.

Rodzaje psychoterapii

Psychoterapia ma szeroki zakres. Psychoterapeuta ma możliwość wyboru nurtu, w którym chce pracować. Następnie pacjent może wybrać terapeutę, działającego w nurcie, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Wyróżnia się kilka rodzajów terapii:

– terapia poznawczo-behawioralna – najczęściej wybierana ścieżka leczenia terapeutycznego. Terapia w tym nurcie polega na oduczeniu pacjenta starych niepoprawnych reakcji oraz nakłania do zmiany sposobu myślenia.

– terapia humanistyczna – zakłada, że w każdym człowieku drzemie niewykorzystany potencjał. W tym nurcie uważa się, iż człowiek stosuje nieprawidłowe systemy wartości, które są nieodpowiednie do jego rzeczywistych potrzeb.

– terapia Gestalt – to nurt oparty na psychoterapii humanistycznej. Głównym założeniem terapii jest złożoność istoty ludzkiej. Psychoterapia Gestalt prowadzi pacjenta w kierunku czerpania radości z życia. Pacjent odkrywa swój wewnętrzny potencjał i wykorzystuje go do rozwiązywania problemów.

– psychoanaliza – inaczej nazywana psychoterapią analityczną. Założeniami głównymi w tym sposobie leczenia są: trudna osobowość pacjenta, powstawanie wewnętrznych konfliktów oraz zdarzenia, które miały miejsce w przeszłości.

– terapia psychodynamiczna – nurt pokrewny z psychoanalizą. Leczenie w tym nurcie jest zbudowane na przeświadczeniu, że człowiek kieruje swoim życiem dzięki wewnętrznym mechanizmom oraz nieświadomym potrzebom.

– terapia systemowa – proces oparty na związkach międzyludzkich. Podstawowymi założeniami tego nurtu jest poprawa relacji z osobami, które otaczają pacjenta.

Psychoterapia online

Jeśli nie ma się możliwości skorzystania z terapii stacjonarnej, warto przemyśleć możliwość terapii online. Poprzez taką terapię istnieje możliwość rozmowy na odległość, poza tym terapia online niczym się nie różni od tradycyjnej metody. Psychoterapia online tak samo jak psychoterapia stacjonarna ma na celu pomoc i jest prowadzona przez specjalistę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here