Wiele osób chce mieć w internecie własną wizytówkę. Do założenia prostej strony internetowej w stylu portfolio nie musisz zatrudniać informatyka. Wszystko możesz zrobić sam, nawet jeśli nie miałeś wcześniej styczności z web developmentem. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową, to zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
W internecie znajdziesz wiele gotowych szablonów, które możesz umieścić na serwerze (na początek możesz wybrać darmowy). Istnieją też gotowe kreatory stron, za pomocą których użytkownik może wygenerować stronę.
W takim przypadku ograniczasz się tylko do wprowadzenia własnych danych, a wygląd strony pozostawiasz bez zmian. Samodzielne szukanie szablonów w internecie wymaga troszkę więcej czasu, ale też nie musisz posiadać wielkich umiejętności.
Darmowe szablony i kreatory stron pozwalają na szybkie zaistnienie w internecie, jednak twoja strona nie będzie się wyróżniać na tle reszty. Zaoszczędzisz jednak masę czasu. Stworzenie strony od zera potrafi zająć kilka dni. Ty korzystając z gotowego szablonu, rozwiążesz problem w ciągu godziny a może nawet mniej. Twoje zadanie ograniczy się w tym przypadku do wyboru szablonu i wstawienia swoich danych w odpowiednie miejsca.
Pewnie zastanawiasz się, gdzie szukać gotowych szablonów albo jaki kreator wybrać. W internecie jest wiele miejsc, z których można pobrać darmowe szablony. Darmowość rozwiązania nie oznacza, że strona będzie wyglądać brzydko czy nieprofesjonalnie. Wiele darmowych stron nie odstaje poziomem od tych realizowanych na specjalne zamówienie klienta.
Jedyną wadą darmowych szablonów jest to, że twoja strona będzie wyglądać tak samo jak setek innych osób w internecie, które też postanowiło skorzystać z danego szablonu. To nie problem, przynajmniej nie na początku, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z internetem i programowaniem. Po jakimś czasie możesz spróbować sam pozmieniać kolory na stronie, nauczyć się dodawać nowe sekcje, albo wstawić własne obrazki. Niestety w przypadku kreatorów taka ingerencja w kod może nie być możliwa. Dlatego już przed wyborem szablonu zastanów się, co będziesz chciał zrobić w przyszłości.
Na początek wybierz szablon, który ci się najbardziej podoba i nie będzie wymagał dodawania ani usuwania czegokolwiek. Na stronach na darmowych serwerach często wyświetlają się reklamy, niestety nie unikniesz tego. Dzięki nim może być cokolwiek darmowego w internecie.
Jeśli potrzebujesz prostej strony w stylu portfolio możesz skorzystać z generatora Webwave. Jest to polski produkt, ale ma on kilka ograniczeń: twoja strona będzie mieć losową nazwę i końcówkę webwavecms.com. To nieuniknione w przypadku darmowych rozwiązań. Będą też reklamy na stronie, ale jak już wspominaliśmy nic nie zapłacisz. Webwave oferuje nielimitowaną przestrzeń na dysku i transfer, możesz również założyć dowolną liczbę stron. Warto zauważyć, że Webwave pozwala na samodzielne modyfikowanie kodu strony. Taka funkcja przyda się bardziej zaawansowanym użytkownikom.
Kolejnym darmowych kreatorem jest Jimdo.
Kreator jest bardzo wygodny i nowoczesny, a szablony są wysokiej jakości. Wszystko można edytować na zasadzie przeciągnij i upuść. Za jego pomocą można też utworzyć sklep internetowy. Witryna będzie dostępna w domenie jimdo.com. Dostajesz tylko 500MB przestrzeni dyskowej i 2GB transferu, ale to i tak dużo na początek.
Szukając darmowych rozwiązań warto przyjrzeć się też Weebly. Za jego pomocą utworzysz nie tylko portfolio, ale też bloga. Weebly posiada wygodny interfejs działający na zasadzie przeciągnij i upuść. Tak samo jak w Jimdo masz do dyspozycji 500MB na pliki. Jeśli darmowa wersja przestanie ci odpowiadać, będziesz mógł przejść na płatny pakiet. Po uiszczeniu pewnej opłaty Weebly pozwoli ci podpiąć własną domenę, usunie elementy marki i da ci profesjonalne narzędzia do prowadzenia witryny. Jeśli nie będziesz zadowolony, możesz domagać się zwrotu pieniędzy.
W internecie znajdziesz również wiele innych kreatorów stron. Przejrzyj dostępne motywy, sprawdź jakie są ograniczenia. Jeśli zamiast portfolio, chcesz założyć bloga, to powinieneś udać się na stronę wordpress.com lub blogspot.com.
Założenie bloga to kwestia kilku kliknięć. Nie musisz zagłębiać się w żadne kwestie techniczne. Posty będziesz dodawał za pomocą wygodnych formularzy. Takie rozwiązania to systemy zarządzania treściami. Wpisy są przechowywane w bazie, można je nawet później eksportować, ale ty nie musisz być programistą, aby móc sprawnie poruszać się po takim systemie.