Prędzej czy później w życiu każdego studenta nadchodzi czas pisania pracy dyplomowej. Obrona pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej zazwyczaj jest bardzo stresująca chociaż z reguły jest to formalność. Wiadomo, że wszystko zakończy się pozytywnie. Pisanie pracy dyplomowej jest niezwykle trudnym i wyczerpującym okresem w życiu każdego studenta. Student spotyka się z dotychczas nieznaną rzeczywistością – nagle okazuje się, że musi napisać kilkadziesiąt stron pracy naukowej.
Oczywiście praca licencjacka czy magisterska jest w dużej mierze odtwórcza, a nie twórcza, ponieważ cytuje się i analizuje pracę innych naukowców. Rzadko kiedy student w czasie pisania pracy licencjackiej czy magisterskiej dodaje coś od siebie chociaż oczywiście każda z tych prac powinna zawierać dział z przeprowadzonymi badaniami i ich analizą. Często jest to na przykład ankieta lub badania przeprowadzone w konkretnej firmie. Dużą trudnością jest zazwyczaj dla studentów cytowanie. Wszystkie zasady cytowania powinny być dla studenta jasne.
Na rynku jest wiele publikacji, które uczą prawidłowego cytowania w pracach dyplomowych. Wszystko zależy również od wskazówek promotora, to on jest odpowiedzialny za pracę pisaną przez studenta. Promotor jest wynagradzany za to, że student pod jego kierunkiem pisze pracę, a zatem promotor jest zobowiązany do pomocy studentowi na każdym etapie pisania pracy. Nie chodzi oczywiście o stworzenie pracy od a do z za studenta. Chodzi jedynie o realną pomoc a nie pozostawienie studenta samemu sobie.
Często słyszy się wiele przykrych i nieprzyjemnych historii, że seminaria magisterskie czy licencjackie praktycznie się nie odbywają, profesor w ogóle nie bierze w nich udziału, a studenci są pozostawieni sami sobie ze swoim tekstem i badaniami. Tego typu sytuacje absolutnie nie powinny mieć miejsca na renomowanych uczelniach – w ogóle nie powinny mieć miejsca na żadnych wyższych uczelniach. Promotor powinien wspomagać młodszych kolegów w naukowym świecie, aby ci z powodzeniem obronili swoje prace.
Sami może zdarzyć się, że jeden student będzie kompletnie nieprzygotowany do takiego wydarzenia jak pisanie i obrona pracy. Wtedy zadaniem promotora jest odpowiednio pokierować studenta aby ten zrozumiał czy powinien dalej pisać pracę czy też odpuścić. Wielu studentów nie potrafi sobie poradzić z cytowaniem źródeł w swojej pracy licencjackiej lub magisterskiej i nie wie na przykład jak cytować strony internetowe lub inne trudniejsze niż książki źródła.
Tego typu informacji również powinien udzielić promotor. Opóźnienia w pisaniu pracy dyplomowej niekoniecznie są winą studenta, chociaż niejednokrotnie można obwiniać tylko i wyłącznie lenistwo i brak zaangażowania ze strony studenta. Dobry promotor jest w stanie tak zmotywować studentów, że większość z nich bez trudu w terminie obroni swoje prace. Warto przyłożyć się od samego początku do zbierania materiałów, które posłużą tworzeniu przyszłej pracy licencjackiej czy magisterskiej, warto również porządnie przyłożyć się do napisania tej pracy, aby promotor nie miał podstaw do tak zwanego czepiania się czyli nie znajdował błędów i niedociągnięć.
Praca licencjacka czy magisterska to poważny dokument na uczelni i nie może być napisany ot tak sobie, na kolanie, a czasie wolnym. Trzeba przyłożyć się do tego zadania, zaangażować wszystkie swoje siły, być może nawet wziąć urlop w pracy czy poprosić o pomoc w codziennych obowiązkach rodzinę lub przyjaciół. Obrona pracy licencjackiej lub magisterskiej to uwieńczenie całego tego wysiłku z poprzednich kilku miesięcy. Zazwyczaj w czasie obrony profesorowie nastawieni są pozytywnie do studenta, ponieważ oni też bardzo chcą aby obrona przebiegła pomyślnie.
Na niektórych uczelniach można jednak usłyszeć smutne historie o nieudanych obronach, niekoniecznie z winy studentów. Ważny jest już sam etap wyboru promotora – niezwykle ważne jest aby wybrać osobę, która faktycznie pomoże nam w pisaniu pracy. Teoretycznie student ma prawo wybrać sobie promotora, w praktyce jednak często dochodzi do walki o miejsca na seminarium magisterskim.
Profesor, który słynie z pomagania studentom lub z pobłażliwości, albo z dużego zaangażowania wobec studentów, po prostu profesorowie, którzy poważnie podchodzą do swojej pracy, ponieważ otrzymują za nią duże wynagrodzenie, cieszą się niezwykle dużą popularnością ze strony studentów. Studenci wręcz walczą o takie miejsce i takich profesorów. Nie ma się czemu dziwić. Z profesorem który będzie prowadził seminarium i pod którego kierunkiem napiszemy prace, będziemy mieli sporo do czynienia.