Zgodnie z tytułem tekstu powiemy sobie na temat dokumentowania obrotu magazynowego. Najlepiej będzie, jeżeli rozpoczniemy od tego, że podstawowym aktem prawnym, który reguluje zasady obrotu, jest ustawa z 29 września 1994 (dokładniej, ustawa o rachunkowości).
Zarządzanie stanami magazynów towarów
Jeżeli chodzi o zarządzanie stanami magazynów towarów, konieczne są specjalne dokumenty, które określa się jako dokumenty magazynowe. Biorąc pod uwagę przepływ towarów, w grę wchodzą wyłącznie dwie możliwości z nimi związane — do magazynu (dokumenty przychodowe) i z magazynu (dokumenty rozchodowe).
Biorąc pod uwagę podział (dokumenty przychodowe dzielą się na przyjęcie zewnętrzne, przyjęcie wewnętrzne, zwrot wewnętrzny oraz przesunięcie międzymagazynowe natomiast dokumenty rozchodowe to wydanie na zewnątrz, rozchód wewnętrzny oraz przesunięcia międzymagazynowe), nie ma co ukrywać, że przydałby się jakiś program magazynowy z pomocą, którego zarządzanie magazynem stałoby się prostsze.
Zresztą na dobrą sprawę wystarczy wsłuchać się w opinie osób, które na co dzień muszą zmagać się z dokumentami przychodowymi oraz rozchodowymi. Można powiedzieć, że opinie te jednoznacznie wskazują, jak skomplikowaną sprawą jest zarządzanie stanami magazynów towarów. Pomoc jest nieodzowna (warto podkreślić, że osoby niedecydujące się na pomoc programu magazynowego, stawiają na pomoc ludzi, ale taka pomoc jest niewątpliwie droższa).
Przykładem LoMag
Jedną z propozycji, jaką możemy znaleźć, przeglądając internet, zapewnia LoMag. Co można o niej powiedzieć? Na pewno to, że jest to program do magazynu, którego celem jest łatwe zarządzanie dowolnym magazynem. Możemy też znaleźć informacje, że jest to program do magazynowania, który umożliwia prowadzenie magazynu we wszystkich firmach dysponujących magazynami, które wymagają sprawnego zarządzania.