Druk cyfrowy a offsetowy

Realizacja każdego projektu graficznego wymaga rzeczywiście wysokiej jakości wydruku. Wiele osób staje wtedy przed dylematem, czy zdecydować się na druk cyfrowy czy offsetowy. Obie technologie są odmienne. Mają też inne zalety. Wybór powinien zatem zależeć od tego, jakich efektów się oczekuje, a przede wszystkim, ile trzeba wydrukować.

Szybki, łatwy i ekonomiczny druk cyfrowy

Proces wydruku nie jest zbyt skomplikowany. Istotą okazuje się odpowiednie naświetlenie wałka z warstwą fotoprzewodzącą. Natomiast w miejsca, gdzie pojawia się obraz zostają niejako podczepione małe cząsteczki tonera. Następnie są one przenoszone na nośnik docelowy, którym może być papier różnego rodzaju, karton albo folia. W ten sposób bardzo wiernie odwzorowany zostaje oryginał.

Zaawansowana technologia druku offsetowego

W tym przypadku mamy do czynienia z nieco bardziej skomplikowanym procesem, ponieważ obraz musi zostać naświetlony w naświetlarce CTP. Dopiero potem zostaje przeniesiony na podłoże drukarskie bezpośrednio z płaskiej formy. Nie korzysta się zatem z plików PDF czy innego rodzaju, a samo uruchomienie procesu wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami w porównaniu z drukiem cyfrowym. Jednocześnie wszystko trwa znacznie dłużej, więc nie ma szans, aby zrealizować zlecenie „na wczoraj”. Natomiast można uzyskać lepszą jakość wydruku.

Warto także pamiętać, że znacznie trudniej wprowadzić ewentualne zmiany w koncepcji, jeżeli proces wydruku jest zainicjowany. W zasadzie kwestia trudności to jedno, ale większym problemem okazują się dodatkowe koszty – naprawdę wysokie. Takich dylematów nie ma przy druku cyfrowym, ponieważ każdą modyfikację można wprowadzić bez uszczuplenia budżetu.

Połączenie wysokiej jakości druku offsetowego z szybkością i łatwością wykonania druku cyfrowego

Warto jeszcze podkreślić, że niektóre dostępne maszyny drukarskie łączą w sobie technologię cyfrową i offsetową. To duża zaleta, ponieważ koszty wydruku są niemal identyczne jak te charakterystyczne dla druku cyfrowego, podobnie wygląda kwestia szybkości wydruku, ale już jakość bliższa jest tej offsetowej, a więc naprawdę doskonałej. Tak się dzieje z powodu wykorzystania farb przenoszonych na podłoże drukarskie za pomocą ładunków elektrycznych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here