Oświetlenie schodów- o czym warto wiedzieć?

0
1860

Dobrze zaplanowane oświetlenie domu zapewnia jego mieszkańcom komfort użytkowania i więcej możliwości aranżacyjnych. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, wymagania co do oświetlenia mogą się różnić i uwzględniać różne rodzaje światła, zarówno ogólne, punktowe jak i dekoracyjne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Najważniejszym kryterium wyboru oświetlenia jest to w jakich pomieszczeniach ma ono być użyte. Oświetlenie na klatce schodowej musi pełnić zarówno funkcję estetyczną, jak też zwiększać bezpieczeństwo użytkowników. Akcesoria elektryczne używane w instalacjach powinny być najwyższej jakości, oraz spełniać unijne normy. Do ich wykonania powinno wykorzystywać wysokiej jakości komponenty oraz sprawdzone technologie.

Przy wyborze światła w obrębie schodów warto zwrócić uwagę na oświetlenie dużo dyskretniejsze niż te montowane w łazience czy kuchni. Istotne jest, aby każdy stopień był równomiernie oświetlony i odbywało się to za pomocą tzw. przełączników schodowych, które instaluje się zarówno na szczycie, jak i dole klatki schodowej.

Rodzaje oświetlenia schodowego

Planując oświetlenie w obrębie schodów, należy wybrać je ze względu na miejsce ich montowania. Tradycyjne, czyli pionowe, które przybiera formę lamp montowanych w ścianie na różnych wysokościach, znajdując się powyżej wzroku osoby idącej po schodach i przybierają najczęściej formę kinkietów, w połączeniu z sufitowym plafonem, lub lampą wiszącą.

Oświetlenie poziome natomiast, polega na montowaniu lamp tuż nad stopami, gdzie wykorzystuje się niewielkie, płaskie oprawy. Koszt oprawek schodowych mieści się pomiędzy 20- 45zł za sztukę. Wykorzystując do tego celu oświetlenie LED,  które jest odporne na wstrząsy i wilgoć, zarówno w formie taśm jak i oprawek, można stosować je na zewnętrznych klatkach schodowych.

Barwa światła- jakie żarówki stosować do oświetlania schodów?

Wybór zabarwienia światła na ciepłe lub zimne ma znaczenie zarówno dla funkcjonalności pomieszczeń, jak i wpływa na samopoczucie domowników. Ciepła barwa światła, będąca bliżej koloru żółtego, będzie działać na nasz umysł uspokajająco, odprężająco i może powodować senność. Natomiast zimne zabarwienie, które przechodzi w zimny błękit, będzie pozytywnie działać na nasze skupienie.

Na rynku jest szeroki wybór żarówek, począwszy od tych tradycyjnych- niskonapięciowych, które są jednymi z najtańszych na rynku, po żarówki LED– które są jednymi z najpopularniejszych, a ich ceny to około 2-14zł w zależności od modelu.

Oprawy schodowe

Prócz tradycyjnego oświetlenia, obecnie na rynku znajduje się duży wybór opraw schodowych, dostępnych w różnych formatach, zarówno te montowane w samych schodach, jak również w ścianie. Do tego typu opraw należą również te LED, które łączą w sobie nowoczesność z energooszczędnością. Wśród całego przekroju opraw schodowych LED, w ofercie są takie do napięcia 230 V, które nie wymagają dodatkowych zasilaczy.

Przy wyborze opraw, czy lampek schodowych istotne jest aby produkty te cechowały się najlepszym wykonaniem, oraz wytrzymałością, mogąc w ten sposób służyć przez długie lata ciesząc oko użytkowników. 

Źródło: http://www.eragon.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here