kwalifikowany podpis elektroniczny
Fot. Pexels.com

Kwalifikowany podpis elektroniczny to coraz częściej wybierana forma, która pozwala na załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Co najważniejsze jest on tak samo prawomocny jak podpis odręczny.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/kwalifikowany-podpis-elektroniczny-co-to-jest/

Co to kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny to bezpieczna opcja ponieważ jest niemożliwa do podrobienia w przeciwieństwie do zwykłego podpisu elektronicznego. Do takiego podpisu zastosowano dodatkowe zabezpieczenia, które są gwarancją bezpieczeństwa.

Bezpieczny podpis elektroniczny wymaga uwierzytelniania poprzez aplikację mobilną zainstalowaną na telefonie. Istnieje także drugi sposób do którego niezbędna jest karta z czytnikiem. Urządzenie jest wydawane przez placówkę, w której podpisaliśmy umowę na uzyskanie dostępu do podpisu kwalifikowanego.

Certyfikowani dostawcy wpisani są w rejestrze Ministerstwa Gospodarki. Poza przyznaniem odpowiedniego sprzętu dostawcy wydają także certyfikat. Certyfikat na kwalifikowany podpis elektroniczny zawiera takie dane jak numer wydanego certyfikatu, imię i nazwisko osoby podpisującej się, nazwę jednostki wydającej certyfikat, dane do weryfikacji podpisu elektronicznego. Na certyfikacie znajduje się jeszcze jedna informacja, jest nią okres ważności wystawionego certyfikatu. Jest on zależny od okresu na jaki została podpisana umowa z dostawcą.

 

Dla kogo kwalifikowany podpis elektroniczny?

Zaopatrzenie się w taki podpis jest bardzo przydatne zwłaszcza kiedy prowadzi się firmę. Bezpieczny podpis elektroniczny można wykorzystać m.in. do składania sprawozdań do KRS, składania deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego, składania deklaracji w systemie Płatnik. Ponadto dzięki takiemu podpisowi można przesyłać faktury elektroniczne.

Taki podpis może okazać się przydatny także dla osób indywidualnych, które często załatwiają sprawy urzędowe. Kwalifikowany podpis elektroniczny używany jest także w niemalże każdym banku działającym w Polsce.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to szybki i łatwy sposób na załatwienie spraw firmowych. Niemalże każdy urząd w Polsce udostępnia korzystanie z niego, co pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu. Opcja ta dostępna jest także dla osób nie posiadających przedsiębiorstwa, które chciałyby załatwiać swoje sprawy urzędowe w zaciszu domowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here