W jaki sposób odmówić szefowi

Dla większości z nas szef stanowi pewien autorytet – czujemy do niego respekt, staramy się wykonywać należycie wszelkie obowiązki, aby zyskać uznanie, a także jesteśmy pomocni w wielu kwestiach. Musimy jednak wiedzieć, że nie każdy pracodawca wart jest naśladowania, zdarzają się i tacy, którzy wymagają od nas zbyt wiele lub nie traktują nas z szacunkiem. W takich sytuacjach musimy potrafić się postawić i powiedzieć „nie”.

Dlaczego boimy się odmówić?

Na płaszczyźnie zawodowej często mamy problem ze sprzeciwianiem się, ponieważ jest to dla nas zbyt trudne i obawiamy się konsekwencji. Od najmłodszych lat wpaja nam się, że powinniśmy pomagać innym i nie wypada odmawiać, pamiętajmy jednak, że wszystko na swoje granice.

W pracy bardziej wszystko analizujemy i dochodzimy do wniosku, że powiedzenie „nie” może nieść za sobą negatywne skutki  – pracodawca pomyśli, że nie jesteśmy pomocni, że stawiamy się i nie chcemy realizować jego poleceń, wskutek czego możemy zapomnieć o wsparciu i możliwości awansu.

Obawy te są jednak nieuzasadnione, nie powinniśmy się bać odmawiania w momencie, gdy dana sprawa nie jest priorytetowa i mamy ważniejsze rzeczy do zrobienia. Odmowa nie zawsze znaczy też niezrealizowanie polecenia – możemy przecież zaproponować, że wykonamy je nieco później, gdy najważniejsze obowiązki dnia będą już za nami.

Szczerość i zrozumienie

Jedno jest pewne: jeśli chcemy odmówić, nie kombinujmy i mówmy szczerze, o co nam chodzi. Gdy pracodawca prosi nas o zostanie po godzinach, a my zaplanowaliśmy z rodziną wycieczkę rowerową, nie okłamujmy go, że mamy wizytę u lekarza. Kłamstwo ma krótkie nogi, może zdarzyć się sytuacja, w której sam zauważy nas w parku z rodziną lub następnego dnia ktoś ze współpracowników zapyta, jak było na wycieczce – momentalnie stracimy w jego oczach.

Pamiętajmy, że nasz szef także jest człowiekiem, który wie, czym są emocje, uczucia i rodzina. Szczera rozmowa o naszych planach lub wyjaśnienie powodu, dla którego nie możemy wykonać jego polecenia, z pewnością będzie docenione. Może wręcz okazać się, że jak najbardziej jest to zrozumiałe dla naszego pracodawcy i szybko wyznaczy inną osobę do wykonania zadania, a my wcale nie poczujemy się gorsi.

Jak nauczyć się odmawiania?

Z początku dla nikogo nie jest to łatwe, warto zatem przeanalizować kilka kwestii:

  • Zrozumienie, czym jest asertywność – jest to pomaganie drugiej osobie, które nie narusza naszego dobra, musimy więc przemyśleć, czy dana osoba zyska coś dzięki naszej pomocy.
  • My również zastanówmy się, co możemy przez to stracić, a co zyskać – to pomoże nam radzić sobie z frustracją. Nie może być tak, że ktoś zyskuje coś naszym kosztem, a my na tym tracimy. W takich sytuacjach odmowa jest czymś normalnym i powinniśmy być z siebie zadowoleni.
  • Odmawiając, możemy zaproponować alternatywne rozwiązanie, na przykład polecić kogoś, kto zna się na czymś znacznie lepiej od nas i wykonanie zadania przez tę osobę będzie bardziej efektowne. Wtedy pracodawca pomyśli, że angażujemy się w sytuację firmy i mimo iż sami nie możemy czego zrealizować, stajemy na wysokości zadania i oferujemy kogoś, kto lepiej to wykona.

Myślmy przede wszystkim o sobie

Angażowanie się w pracę jest ważne, lecz nie najważniejsze. Przede wszystkim my musimy czuć się dobrze w tym miejscu, wykonując powierzone nam obowiązki. Jeśli pracodawca będzie od nas za dużo wymagał, a my będziemy się na to godzić, spowoduje to, że zaczniemy się bardzo stresować i denerwować, co odbije się na naszym zdrowiu psychicznym oraz fizycznym.

Będąc na każde zawołanie, pokazujemy, że nie mamy własnego zdania, jesteśmy zestresowani, zmęczeni i przestraszeni. Nie pozwólmy doprowadzić się więc do takiego stanu. Jeśli więc wiemy, że nic nie zyskamy na dodatkowych obowiązkach lub jest to celowe zrzucanie na nas zadań, powiedzmy po prostu „nie”, argumentując odpowiednio nasze zdanie.

Uważajmy na to, co mówimy

We wszystkim trzeba znać umiar i zachować rozsądek, jeśli więc łatwo przychodzi nam bycie asertywnym i domawianie pracodawcy, nie przeholujmy za bardzo w drugą stronę – zbyt dużo swobody lub niewłaściwie użyte słowa mogą przekreślić naszą dalszą karierę w firmie.

Jeśli nie chcemy podjąć się wykonania pewnego zadania, pod żadnym pozorem nie mówmy, że nie da się tego zrobić, chyba że faktycznie coś jest bardzo absurdalne. Szef z pewnością nie odbierze tego pozytywnie i wyrobi sobie o nas złą opinię.

Argumentowanie, że tego rodzaju zadania nie należą do zakresu naszych obowiązków, jest również kontrowersyjne. Dlaczego? Oczywiście każdy pracownik ma swój zakres czynności, którego należy ściśle przestrzegać, lecz nic złego nie stanie się, jeśli od czasu do czasu wykonamy coś dodatkowego, co odciąży pracodawcę i pozwoli nam zyskać w jego oczach.

Zwracajmy także uwagę na swoje zachowanie podczas rozmowy i ton głosu. Odmawiając, powinniśmy logicznie wyjaśnić naszą decyzję, będąc przy tym spokojnym i pozytywnie nastawionym, a także pewnym siebie. Zarozumiałość i arogancja spowodują, że nasz pracodawca stwierdzi, że nie warto w nas inwestować i proponować nam coś ponad nasze obowiązki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here