Aby sprzedaż internetowa odbywała się bezproblemowo, należy zapewnić szybki i stabilny hosting. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki hosting pod sklep internetowy będzie najkorzystniejszy i na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze serwera.
Tani hosting może okazać się niewystarczający.
Zbytnia oszczędność może się źle odbić na twoim biznesie. Przed zakupem hostingu poświęć trochę czasu na analizę dostępnych ofert, spróbuj oszacować zainteresowanie, jakie może wzbudzić twój sklep. Sprawdź która oferta pozwoli ci łatwo zwiększyć zasoby, gdy będziesz ich potrzebował za kilka miesięcy. Poszukaj informacji jakie koszty będą cię czekać w przyszłym roku. Często okazuje się, że oferta jest atrakcyjna tylko z pozoru, a ty nie możesz liczyć na żaden support. Poczytaj opinie o danym hostingodawcy, być może w ten sposób unikniesz sporych problemów.
Jeśli możesz sobie finansowo pozwolić na wybór hostingu dedykowanego, to zdecydowanie zrób to. Tanie hostingi współdzielone mają gorsze parametry bez względu na to, co deklarują ludzie z firmy hostingowej. Serwer VPS, cze serwer współdzielony nadaje się szczególnie dla sklepów z dużą ilością produktów i tych rozwijających się. Skalowalność zasobów będzie w tym przypadku kluczowa.
Twoje oprogramowanie sklepu internetowego ma zwykle określone minimalne wymagania techniczne. Sprawdź zatem czy wybierany przez ciebie hosting będzie mógł je obsłużyć. Najczęściej twój sklep będzie napisany w języku PHP i będzie korzystał z bazy danych MySQL. Większość serwerów pozwala na instalację takiego oprogramowania.
Często istnieje okres próbny, w którym możesz przetestować serwer. Jeśli oferta nie spełni twoich oczekiwań, będziesz mógł się wycofać bez ponoszenia żadnych kosztów.
Sklep internetowy wyświetla każdego dnia setki tysięcy zdjęć produktów, realizuje też zapytania do bazy danych i synchronizuje się z systemami magazynowymi. Aby móc szybko obsłużyć użytkowników, powinieneś przeanalizować oferty hostingowe pod kątem parametrów serwera. Procesor powinien mieć odpowiednio dużą moc obliczeniową, bardzo ważna jest też ilość pamięci RAM. Jeśli serwer nie będzie mógł poradzić sobie z napływającą ilością zapytań, użytkownicy zauważą wolniej działającą stronę. Trudności z dokonaniem transakcji mogą powadzić do odejść klientów. Jako administrator strony internetowej nie możesz dopuścić, żeby strona ładowała się kilka sekund.
Wiele ofert hostingowych proponuje nielimitowany transfer. Z pewnością jest to parametr ważny dla właścicieli sklepów. Strony produktowe zawierają zazwyczaj kilka lub kilkanaście zdjęć, których przesłanie mogłoby szybko znacznie uszczuplić transfer. Co prawda nie należy zapominać o kompresji zdjęć, ale nie powinniśmy zanadto ograniczać liczby plików multimedialnych.
Sprawdź też gdzie położony jest serwer. Jeśli serwer nie jest zlokalizowany na terenie Polski, czas przesyłu danych będzie dłuższy, a strona będzie się ładować dłużej. Jeśli korzystasz z hostingu współdzielonego, to na jednym IP jest uruchomionych kilka stron. Nie jest to korzystne rozwiązanie. Duża liczba stron na jednym IP zwykle przekłada się na małą stabilność serwera. Sklep internetowy powinien być bezawaryjny i dostępny dla użytkowników przez całą dobę. Tak zwany uptime powinien przekraczać 99.5%.
W dzisiejszych czasach standardem jest szyfrowanie transmitowanych danych. Dobry hosting powinien obsługiwać certyfikat SSL. Dane o klientach i płatnościach w żadnym wypadku nie mogą być przekazywane czystym tekstem. Pomimo deklaracji bezawaryjności, firma hostingowa powinna wykonywać regularne backupy. Dzięki nim będziesz mógł odzyskać dane po ewentualnej awarii. Wspomniane kopie zapasowe powinny być wykonywane co najmniej codziennie. W takich sytuacjach powinieneś mieć też zapewnione wsparcie techniczne.
Wybór hostingu jest kluczową kwestią dla twojego biznesu internetowego. Bez stabilnego serwera, twoja działalność będzie stała pod dużym znakiem zapytania. Będzie ci ciężko utrzymać klientów na słabo działającej stronie internetowej. Zwróć uwagę na parametry hostingu i opinie innych klientów. W początkowej fazie nie będziesz potrzebował dużego transferu ani ogromnej mocy obliczeniowej, ale strona powinna ładować się szybko i być zawsze dostępna.
Po jakimś czasie twoje potrzeby mogą wzrosnąć. Wtedy firma hostingowa powinna umożliwić ci wygodne przejście na droższy pakiet z większymi zasobami. Warto przeanalizować również te oferty, które mogą ci się przydać w przyszłości. Jeśli masz wątpliwości odnośnie oferty hostingowej, spróbuj zadać pytanie przedstawicielom firmy.