Czym jest i do czego służy JAVA?

Niegdyś bezwzględnym standardem większości programów i stron internetowych było to, że przy ich uruchomieniu wyświetlały komunikat o konieczności zainstalowania JAVA Software, by móc je w ogóle uruchomić. Dla większości użytkowników było i jest ono pewnym utrapieniem, ale to raczej wyłącznie dlatego, że nie do końca rozumieją naturę i pożyteczność tego świetnego rozwiązania. Z tego względu warto byłoby przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Czym jest JAVA?

JAVA to, w największym możliwym skrócie, obiektowy język programowania ogólnego zastosowania. Zamysł jego powstania był stosunkowo prosty – twórcy chcieli stworzyć język, który byłby znacznie bezpieczniejszy od najpopularniejszych rozwiązań, które stosowali programiści. Po części jak najbardziej im się to udało, ale nie na skalę globalną i nie do tego stopnia, by każdy posiadał aplikacje napisane w ich języku. Jest kilka rodzajów tego oprogramowania; Java Software jest programem, który umożliwia po prostu odtworzenie stron i aplikacji napisanych w tym języku. Java Development to z kolei także narzędzia do samodzielnego pisania stron w tym języku programistycznym. Spotkanie się z terminem Outsource Java to z kolei nieco inna para kaloszy – określa się w ten sposób zewnętrzne grupy programistów, które pomagają w rozwoju języka.

Zastosowanie JAVA

Narzędzia udostępnione w ramach java development umożliwiły stworzenie kilku aplikacji, które szturmem podbiły cały świat. Najwyraźniejszym spośród wszystkich przykładów bezwzględnie jest gra komputerowa Minecraft, od A do Z napisana w tym języku. Zdobyła wiele nagród i sprzedała się w ponad stu milionach egzemplarzy. Poza tym firmy Outsource JAVA z reguły stosują ten język programowania do opracowywania w pełni bezpiecznych stron internetowych, a także mniej lub bardziej użytecznych aplikacji. Wniosek można wyciągnąć z tego jeden – to naprawdę piekielnie użyteczne narzędzie.

Podsumowując krótko, JAVA od początku miała być absolutnym fenomenem branży programistycznej i choć jeszcze tego celu nie osiągnęła, bezsprzecznie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W dobie zwiększonej świadomości ludzi na temat kwestii bezpieczeństwa w internecie, wielu z nich jest żywo zainteresowanych tworzeniem stron internetowych w języku, który nie pozostawia żadnych luk dla hakerów. Można założyć, że choć JAVA istnieje od wielu lat, to nadal pozostaje rozwiązaniem przyszłości, co tylko podkreśla jej fenomen.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here