Pożyczki gotówkowe to gotowe produkty finansowe, których szczegóły są określone umową między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. W trudnej sytuacji lub w wyniku chwilowej utraty płynności finansowej pożyczka może nas uratować i zapewnić ciągłość pieniędzy na potrzebne wydatki. Sprawdzamy jednak, na co należy uważać?
Wszystko jest dla ludzi, lecz w pewnym umiarze – to maksyma, która powinna towarzyszyć wszystkim osobom, które pragną zdecydować się na zawarcie umowy o pożyczkę z bankiem lub wzięcie chwilówki przez Internet. Istotne jest, aby biorąc pożyczkę nie ryzykować wpadnięciem w tzw. spiralę długów, czyli sytuację, w której zmuszeni bylibyśmy do zawarcia kolejnej pożyczki celem spłaty dotychczasowej.
Pożyczki gotówkowe – kiedy warto się zdecydować?
Na podstawie danych BIK (Biuro Informacji Kredytowej) z lipca 2018 roku można stwierdzić, że ponad 15 milionów Polaków posiada czynny kredyt lub pożyczkę (bądź kilka z nich). Posiadając problemy finansowe często zwracamy się do pożyczkodawcy. Niestety, nie zawsze stanowi to najlepszy krok, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy wstępnie świadomi trudności związanej ze spłatą zadłużenia w przyszłości. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zminimalizowaniem codziennych wydatków lub pożyczką od rodziny.
Wszystko jest jednak dla ludzi i bywają sytuację, w których faktycznie warto wybrać pożyczkę gotówkową. Do takich sytuacji należą pilne potrzeby zdrowotne, nagły wypadek, chwilowa przerwa w stosunku pracy czy też inna jednorazowa okoliczność, której nie sposób było przewidzieć wcześniej. Pożyczka przyda się także osobom, które otrzymują wynagrodzenie w nieregularnych terminach (często spotykane np. przy umowie o dzieło). Nie każda pożyczka jest zła, o czym przekonują nas także atrakcyjne oferty i promocje. Wiele z nich możemy znaleźć na stronie patrona niniejszego artykułu – Kuki.pl (więcej na: https://www.kuki.pl).
Na co uważać przy wyborze i zawieraniu umowy o pożyczkę?
Pożyczki gotówkowe można zawrzeć z reguły znacznie szybciej niż kredyt gotówkowy, ponieważ procedura formalna jest znacznie skrócona. Należy jednak uważać transparentność oferty i jej zgodność z treścią umowy. Pamiętajmy, że nawet zawierając pożyczkę przez Internet lub przez telefon, zawsze będziemy musieli podpisać umowę (zwykle dostarczy ją kurier). Koniecznie przeczytajmy ją całą, uważnie, sprawdzając, czy wszystko zgadza się ze wcześniejszymi postanowieniami. Kurier w takiej sytuacji ma obowiązek poczekać, aż dokładnie zapoznamy się z umową.