Prace sezonowe dla nastolatków

Gdy człowiek ma naście lat, zaczyna odczuwać pokusę usamodzielnienia się i uniezależnienia finansowego. Pomału wkracza on w świat dorosłych, pragnie zarabiać na siebie i nie prosić co tydzień rodziców o kieszonkowe. Za granicą popularne jest rozwożenie gazet, wyprowadzanie psów sąsiadów, koszenie ich trawników, czy praca w restauracjach typu fast food. Jakie prace nastolatkowie najchętniej podejmują w Polsce?

Usługi gastronomiczne

W okresie wakacyjnym młode osoby chętnie zajmują stanowiska kelnerów, barmanów, czy pomocy kuchennej. Budki z lodami, goframi, hot dogami zapełniają się personelem składającym się z osób poniżej 18 lat. Taka praca nie jest zbyt wymagająca, młodzi pracownicy uczą się odpowiedzialności, kontaktu z klientem oraz pracy zespołowej. Stawki godzinowe są dużo wyższe, niż kilka lat temu i wynoszą 17 zł brutto za godzinę.

Roznoszenie ulotek

Chyba najpopularniejsze zajęcie w naszym kraju. Ulotki reklamowe rozdaje się na ulicy przechodniom lub roznosi po klatkach schodowych, a stawka liczona jest od przepracowanej godziny lub ilości podarowanych ludziom broszurek. Młodzi ludzie chwalą sobie tę pracę ze względu na łatwość wykonywanego zadania, elastyczność godzin, brak konieczności nawiązywania kontaktu z klientem (coś dla nieśmiałych osobników), jak również krótki czas pracy. Kolporter wykonuje swoje obowiązki najczęściej około 4-5 godzin dziennie. Rozdawania ulotek można podejmować się tylko w weekendy. Oferty pracy w zawodzie kolportera możemy znaleźć na przykład tutaj: https://www.nuzle.pl/stanowisko/kolporter

Praca w supermarkecie

Młodzieżowe biura pracy praktycznie przez cały rok oferują młodocianym pracę w dużych sklepach typu supermarket. Najczęściej do ich obowiązków należy wykładanie towaru na półki, prace porządkowe, takie jak belowanie kartonów, układanie palet oraz inwentaryzacje. Te ostatnie przeprowadzane są z reguły w nocy. W zależności od zapotrzebowania danego dnia nastoletni pracownik może być przydzielony do obsługi klienta, np. ważenia ryb, mrożonek i owoców, krojenia i pakowania ciast lub reklamowania wybranych produktów poprzez oferowanie ich degustacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here