programista

Wielu programistów podejmujących pracę, stara się wyciągnąć z niej jak największą wypłatę „na rękę”. Jeśli nie decydują się na przejście na własną działalność gospodarczą, by płacić stawkę liniowego podatku 19 procent, wielu z nich zastanawia się, czy nie będą mogli skorzystać z 50 procent kosztów uzyskania. Wszak dla wielu z nich, praca jest twórcza, a jej efektem jest gotowe dzieło – program komputerowy.

Z podobnymi problemami stykają się ich pracodawcy – wszak jedyną osobą odpowiedzialną za poprawne pobranie zaliczki na podatek dochodowy jest pracodawca.

Mogłoby się wydawać, że programy komputerowe będą inaczej traktowane niż pozostałe utwory. Wedle prawa autorskiego stanowią nieco odrębną kategorię – nie można na przykład mówić przy ich okazji o tzw. dozwolonym użytku. Programu nie można pożyczyć znajomemu, tak jak na przykład książki, bez łamania licencji.

Jak to się jednak ma do korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu? Na szczęście dla programistów nie są oni traktowani w specjalny sposób.Mogą oni korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu na dokładnie takich samych warunkach jak inni pracownicy.

Muszą oni po pierwsze pracować nad utworami zgodnymi z definicją prawa autorskiego, a po drugie muszą przekazać prawa autorskie do utworu swojemu pracodawcy, niezależnie od tego czy pracują na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Przedsiębiorca zatrudniający programistę korzystającego z podwyższonych kosztów pamiętać musi o prowadzeniu ewidencji czasu pracy poświęconego na zadania związane z powstawaniem utworów, by móc udowodnić urzędowi skarbowemu, że możliwe jest zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Zwłaszcza, że urzędy skarbowe zaczynają interpretować przepisy ustawy niekorzystnie dla programistów. Na razie te interpretacje nie obroniły się przed sądami.

Pamiętać należy, że maksymalna kwota, do jakiej można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu wynosi aktualnie 85 528 zł. Limit ten stanowi maksimum o ile podatnik nie udowodni, że jego koszty nie były wyższe niż połowa jego przychodów w danym roku podatkowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here