Przemysł 4.0 - zintegrowanie maszyn z internetem

We współczesnym świecie w coraz większym stopniu nowatorska koncepcja przemysłu 4.0 staje się oczywistą rzeczywistością, w której ludzie, maszyny i poszczególne procesy technologiczne są ze sobą coraz bardziej scalone. Dzięki temu produkcja staje się bardziej elastyczna oraz coraz bardziej wydajna i ekonomiczna.

Czym charakteryzuje się przemys 4.0?

Termin – przemys 4.0 oznacza unifikację rzeczywistego świata maszyn ze światem wirtualnym internetu oraz technologiami informacyjnymi. Poszczególni pracownicy, maszyny produkcyjne i systemy IT automatycznie wymieniają w toku procesu produkcyjnego ważne informacje.
Pod pojęciem Przemysłu 4.0 kryje się łańcuch wartości, począwszy od złożenia zamówienia i dostarczenia poszczególnych komponentów dla trwającej produkcji, aż po wysyłkę towarów do klientów.

Środowisko Industry 4.0 doskonale wspiera załogę zapewniając pełny dostęp praktycznie do każdej potrzebnej informacji. Można ją uzyskać w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca, dzięki czemu możliwa jest w pełni ekonomiczna i oszczędna produkcja wszystkich wyrobów.

Nowocześni producenci, którzy to zdecydowali się na wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0, mogą znacznie obniżać koszty produkcji oraz w elastyczny sposób reagować na potrzeby klientów. Dzięki temu uzyskują oni znaczną przewagę nad konkurencją na rynku produkcyjnym.

Przemys 4.0 – zalety tego rodzaju produkcji

Dzięki sieciom internetowym oraz szybkiej i sprawnej wymianie danych poszczególne fabryki mogą produkować nie tylko ekonomiczniej lecz również szybciej reagować na indywidualne zapotrzebowanie poszczególnych klientów. W tym przypadku czas poświęcany na dostosowanie maszyn i procesów technologicznych do nowych wymogów jest znacznie zminimalizowany, a jednocześnie następuje znaczny wzrost elastyczności.

W większości przypadków potrzebne narzędzia produkcyjne mogą w samodzielny sposób modyfikować swoje działania. W celu przystosowania ich do nowych zadań wystarczy zastosować odpowiednie polecenie programu do obsługi maszyny. Poszczególne rekomendacje automatycznie włączają moduły potrzebne do wykonania danego procesu technologicznego i wyłączają te, które są już niepotrzebne.

Dzięki takiemu rozwiązaniu producenci są przystosowani do realizowania poszczególnych zamówień nisko -seryjnych, a co więcej mogą produkować pojedyncze sztuki po kosztach produkcji seryjnej.

Rozwiązanie takie znacznie przyczynia się do zwiększenia wydajności produkcji, bowiem wszystkie przypadki obniżania efektywności są wykrywane dzięki większej przejrzystości łańcucha wartości. Umożliwia to zdobycie producentowi decydującej przewagi konkurencyjnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here