E-papier – jakie urządzenia stosują tę technologię i jakie są jej największe zalety?

E-papier to nie tylko czytniki e-booków, ta innowacyjna technologia jest coraz chętniej wykorzystywana także w innych urządzeniach. Czym jest elektroniczny papier i kiedy warto zastąpić nim klasyczny wyświetlacz?

Czym jest e-papier?

E-papier, zwany inaczej papierem elektronicznym, to typ wyświetlacza, który ma imitować tradycyjny papier. Jego twórcą jest Nicholas Sheridon, który umieszczając między dwoma foliami dwukolorowe – białe i czarne kulki – stworzył pierwszą elektroniczną „kartkę”. Ten pomysł rozwinął Joseph Jacobson, który zastąpił kulki mikroskopijnymi kapsułkami, a potem naładowanym ujemnie czarnym pigmentem i naładowanym dodatnio białym pigmentem. Specjalny przewodnik elektryczny sprawia, że odpowiednia ilość pigmentu zostaje przyciągnięta do powierzchni ekranu, a w efekcie na jego powierzchni pojawiają się litery, cyfry, obrazy. Obecnie trwają prace nad kolejnymi udoskonaleniami e-papieru. Głównym celem jest stworzenie elektronicznej kartki, która będzie pozwalała na wyświetlanie wysokiej jakości kolorowych treści.

Największe zalety elektronicznego papieru

Dlaczego e papier uważany jest za innowacyjną technologię? Jego największym atutem jest fakt, że nie męczy wzroku w takim stopniu jak standardowe wyświetlacze. Nie emituje światła, więc jest równie komfortowy dla oczu jak tradycyjny papier. To dlatego wykorzystywany jest przede wszystkim w czytnikach e-booków. Dlaczego jeszcze czytanie na czytniku jest przyjemniejsze niż z tabletu? Innym atutem elektronicznego papieru jest brak refleksów. Ekran można obracać pod dowolnym kątem, a widoczność tekstu nie zmniejsza się, co z powodu odbijania światła dzieje się w przypadku większości ekranów elektronicznych stosowanych w tabletach i komputerach. Twórczy urządzeń elektronicznych doceniają jeszcze jedną ogromną zaletę e-papieru: energooszczędność. To tania, pozwalająca na ograniczenie poboru energii technologia, która jednocześnie zapewnia doskonały komfort użytkowania.

Jakie urządzenia wykorzystują e-papier?

Elektroniczny papier kojarzony jest przede wszystkim z czytnikami e-booków. Tym czasem ta technologia jest wykorzystywana także w innych urządzeniach. Na rynku dostępne są już elektroniczne notatniki z e-papierem, w których można pisać używając specjalnego rysika. Pojawiły się też zegarki i bransolety z e-papierem oraz wykorzystująca tę technologię maszyna do pisania. Coraz więcej producentów smartfonów decyduje się na dwa ekrany: tradycyjny wyświetlacz i po odwrotnej stronie, e-papier, dzięki czemu telefon może służyć także jako wygodny, nie męczący dla wzroku czytnik.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here