Kancelaria notarialna

Kancelaria notarialna jest miejscem pracy notariuszy i przyjmowania interesantów. Może być prowadzona przez jedną osobę lub tworzyć spółkę z innymi notariuszami.

Dla kogo praca w kancelarii notarialnej?

Notariusz jest dosyć specyficznym zawodem – w tym przypadku trzeba posiadać zaufanie publiczne. Jeśli kancelaria notarialna nie będzie cieszyła się w otoczeniu dobrymi opiniami, wtedy nie zyska klientów. Praca w takim miejscu wiąże się z wieloletnią nauką i doszkalaniem w przyszłości. Nie ma tutaj miejsca na błędy, dlatego notariusz musi precyzyjnie wykonywać swoją pracę i zachować dokładność podczas wykonywania zadań.

Praca w kancelarii notarialnej

Aby uzyskać zawód notariusza, niezbędne jest ukończenie studiów wyższych (w kierunku prawniczym). Nauka na tym kierunku jest bardzo wymagająca i długotrwała. Po ukończonych studiach konieczne jest dalsze dokształcanie – zdanie aplikacji notarialnej i egzaminu zawodowego. Końcowym etapem jest odbycie asesury. Dodatkowym plusem może być zdobycie wiedzy z zakresu współpracy z ludźmi, relacji interpersonalnych i sposobów obsługiwania interesantów. Co ciekawe, notariusze mogą się dokształcać w dziedzinie psychologii i prowadzenia własnej działalności. Przyszły notariusz powinien zatem być osobą ambitną, cierpliwą, komunikatywną i ukierunkowaną na osiągnięcie celu.

Obowiązki notariusza

Notariusz wykonuje w kancelarii czynności notarialne i czuwa nad ich zabezpieczeniem. Obejmuje to wszelkie czynności, które mogą spowodować prawne skutki. Jeśli chodzi o sfery działalności kancelarii notarialnej, dotyczą one głównie obrotu cywilnoprawnego (protokoły, umowy kupna – sprzedaży itp.). Dokumenty, które są sporządzane, mają charakter dokumentów urzędowych. Według przepisów prawnych, notariusze wykonują czynności notarialne, ale nie świadczą usług. Usługi natomiast może świadczyć adwokat lub radca prawny. Notariusz spisuje protokoły, przechowuje środki pieniężne lub papiery wartościowe, sporządza akty notarialne i poświadczenia różnego typu.

Notariusz musi dochować tajemnicy notarialnej i zapewnić jak najlepszą obsługę klienta. To bardzo ważne, jeśli chce się cieszyć dobrymi opiniami i uznaniem w środowisku. Cechy pożądane u notariusza to głównie dokładność i odporność psychiczna – taka praca jest wymagająca i cechuje się dużą odpowiedzialnością.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here