Wady i zalety outsourcingu kadrowo płacowego

Może się wydawać, że zatrudnienie wykwalifikowanej kadrowej w firmie jest gwarancją posiadania najlepszych pracowników, oraz prowadzenia ich akt z najwyższą starannością. Przedsiębiorcy często powierzają prowadzenie swoich spraw firmie outsourcingowej. Czy warto pójść tą drogą?

Czym jest outsourcing kadrowo płacowy?

Jest to nic innego jak przeniesienie obowiązków prowadzenia spraw kadrowych przedsiębiorstwa, na firmę, które zajmuje się tym profesjonalnie. Obejmuje ona wszystkie aspekty związane ze sporządzaniem umów, wydawaniem zaświadczeń oraz rozliczaniem pracownika z urzędem skarbowym oraz ZUS. Pracodawca jest wtedy tylko zobowiązany do przekazywania informacji na temat nowych pracowników, urlopów, zwolnień lekarskich itp.

Jakie są wady i zalety takiego wyboru?

Outsourcing kadrowo płacowy, gwarantuje firmie, bez względu na charakter wykonywanych w niej zadań, rozmiar czy ilości zatrudnionych osób, działanie zgodne z aktualnymi przepisami prawa zarówno polskiego jak i międzynarodowego. Outsourcer zobowiązany jest również do przechowywania akt personalnych pracowników oraz przeprowadzania dla nich niezbędnych szkoleń i kursów. Ponadto powierzenie zadań kadrowych podmiotowi zewnętrznemu, zwalnia pracowników z obowiązku wykonywania wielu działań administracyjnych, co sprawia, że mogą oni w pełni skupić się na wykonywaniu zadań strategicznych firmy. Istotna jest również kwestia materialna, ponieważ zlecenie spraw kadrowych firmie zewnętrznej, znacznie ogranicza koszty związane z koniecznością przygotowania miejsca pracy dla stacjonarnej, zatrudnionej na umowę o pracę kadrowej.

Czy istnieją zatem negatywne opcje takiego wybory? Oczywiście, że tak. Jak zwykle znajdą się jego przeciwnicy jak i zwolennicy. Ryzyko podpisania umowy na outsourcing kadrowo płacowy jest spore, Pierwszym z nich jest ewentualność uzależnienia pracy firmy od outsourcing. Istnieje również obawa, podniesienia cen przez usługodawcę a także nagłego zakończenia prowadzenia działalności, co skutkuje koniecznością uporządkowania dokumentów i znalezieniem nowej firmy zajmującej się outsourcingiem kadrowo płacowym.

Podpisanie umowy na outsourcing kadrowo płacowy winno być poprzedzone analizą ekonomiczną firmy. Koniecznie należy również porównać ofertę cenową przynajmniej kilku firm, co pozwoli przedsiębiorcy wybrać firmę najlepszą ze wszystkich,

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here