ecommerce

Zakładanie sklepu internetowego wiąże się z wieloma formalnościami. Oprócz przygotowania strony internetowej, za pośrednictwem której będzie odbywać się sprzedaż, należy zarejestrować działalność gospodarczą. Aby to uczynić, musisz już na początku posiadać między innymi REGON, NIP, firmowy numer konta i siedzibę firmy.

Należy również odpowiednio sklasyfikować swoją działalność we wniosku CEIDG. Z pewnością na początku swojej drogi będziesz miał wiele wątpliwości, nie będziesz wiedział jak wypełnić potrzebne formularze i do jakich urzędów się udać. W tym artykule dowiesz się, jak poprawnie sklasyfikować sprzedaż internetową i co ona może obejmować.

Otwierasz sklep internetowy jakie PKD powinieneś podać?

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, aby móc prowadzić sprzedaż internetową należy podać kod 47.91.Z. Oznacza on sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Do prowadzenia sprzedaży w internecie zwykle nie będziesz potrzebować żadnych dodatkowych uprawnień. Wystarczy rejestracja działalności gospodarczej, zwykle jednoosobowej.

Dodatkowe uprawnienia będą potrzebne jeśli będziesz chciał sprzedawać na przykład lekarstwa, waluty, wszelkie wyroby alkoholowe, broń i amunicję. W tym przypadku państwo polskie nakłada pewne ograniczenia, które są zawarte w oddzielnych przepisach. Jeśli jednak nie zamierzasz sprzedawać żadnych z wymienionych wyżej produktów, nie będziesz musiał się o nic martwić. Wystarczy, że zakładając działalność, podasz kod 47.91.Z, który oznacza między innymi sprzedaż detaliczną prowadzoną przez internet.

sklep internetowy jakie pkd

Informacje na temat kodów PKD możesz znaleźć na stronach rządowych. Istnieje specjalna wyszukiwarka tych kodów, która pomoże ci rozszyfrować wszystkie kody, z którymi spotkasz się po drodze. W przypadku umawianego rodzaju działalności, czyli sprzedaży produktów przez strony internetowe, nie powinieneś natknąć się na żadne trudności.
Wniosek o rejestrację własnej firmy możesz wypełnić przez internet. Następnie musisz udać się do urzędu miasta lub gminy i złożyć pod nim podpis. Jeśli już posiadasz profil zaufany lub podpis elektroniczny, to taka wizyta w urzędzie nie będzie konieczna. Od tej pory twoja działalność jest prowadzona, a ty możesz szukać pierwszych klientów.

Polska Klasyfikacja Działalności, czyli PKD odpowiada za klasyfikowanie działalności prowadzonej przez różne podmioty. Rozpoczynając działalność, musisz samodzielnie wybrać PKD dla swoich działań. Może nie być to proste, jeśli nigdy wcześniej nie byłeś przedsiębiorcą.
Podanie rodzaju prowadzonej działalności i jej kodu PKD we wniosku CEIDG jest jednak obowiązkowe. Po wypełnieniu wniosku zostaniesz wpisany do ewidencji działalności gospodarczej. Warto dodać, że ten sam formularz wypełnia się również przy zawieszaniu, wznawianiu, czy zaprzestaniu działalności gospodarczej.

Założenie własnej firmy jest bezpłatne. Prowadząc działalność w internecie nie musisz wynajmować dodatkowego biura, twoją siedzibą i jednocześnie magazynem może być twój dom. Jedyne o co musisz zadbać, to atrakcyjnie wyglądająca strona internetowa. Dzięki niej będziesz sprzedawał swoje produkty. Twoim zadaniem jest zatrzymać klienta jak najdłużej w sklepie i zainteresować go jego zawartością.

sklep internetowy

Po sfinalizowaniu transakcji twoim zadaniem będzie wysłanie przesyłki. Aby obniżyć koszty działalności, staraj się na początku sam wykonywać wszystkie czynności związane z funkcjonowaniem sklepu. Jeśli to tylko możliwe, sam przygotowuj paczki i zajmuj się księgowością. Prowadzenie działalności to także pewne koszty. Na opłaty administracyjno-skarbowe składają się podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli nie znajdziesz nabywców na swoje towary przez dłuższy czas, możesz mieć problemy z realizacją tych zobowiązań.

Jeśli przygotowujesz się do rozpoczęcia działalności w internecie, prawdopodobnie masz już zrobiony biznesplan. Na początek wystarczą proste rozwiązania i niewielkie nakłady finansowe potrzebne na przykład na zakup pierwszych produktów. Pamiętaj, że najważniejszy jest dobry biznesplan, na napisanie którego nie powinieneś żałować czasu. Zobacz jakie masz możliwości i jak działa konkurencja.

Spróbuj poszukać niszy dla siebie. Zakładanie firmy, stacjonarnie lub online, nie trwa długo, choć i w tej dziedzinie powinieneś mieć pewną wiedzę. Oprócz planowania działań marketingowych, dowiedz się jak wygląda prowadzenie firmy od strony formalnej. Wybierz najbardziej korzystny dla siebie rodzaj działalności i przelicz ile ewentualnie uda ci się zarobić.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here