Możliwości, które kryją się za stworzeniem własnej witryny internetowej są duże. Przede wszystkim należy tu wymienić przedsiębiorców, ponieważ takie osoby muszą posiadać firmową stronę www. Taka firmowa witryna daje im duże możliwości, tym bardziej jeśli jest dobrze wypozycjonowana na frazy, które są często wyszukiwane w wyszukiwarkach internetowych Google, Bing, Yahoo i innych.
Jak stworzyć stronę internetową za darmo
Dzięki takiej witrynie właściciel firmy zyska więcej klientów, którzy będą też nierzadko wracać i zostawią pozytywne komentarze albo referencje. Mogą też zareklamować naszą firmę swoim znajomym pocztą pantoflową. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą sprzedawać swoje produkty w sklepie internetowych, który mogą założyć w domenie firmowej witryny.
Poprzez taki firmowy sklep internetowy można zwiększyć sprzedaż i spowodować rozwój firmy. Jest to bardzo dobry pomysł – sprzedaż stacjonarna w sklepie tradycyjnym oraz optymalizacja poprzez sprzedaż w własnym sklepie internetowym. Naturalnie możliwa jest też sprzedaż na platformach handlowych takich jak Allegro czy Amazon, co też przynosi dodatkowe zyski. Wielu ludzi zakłada strony internetowe po to, aby się czymś pochwalić np. swoimi osiągnięciami w życiu zawodowym.
Może być to bardzo dobry pomysł, żeby znaleźć dobrą pracę. Rekruterzy mogą poprzez taką stronę – wizytówkę sami proponować pracę, tym bardziej jeśli ktoś ma się czym pochwalić, bo uczestniczył w ciekawych projektach i ma ciekawe i duże doświadczenie zawodowe. Ponadto ludzie wpisują sobie do życiorysu adres własnej witryny czym mogą też przykuć uwagę rekrutera, jeśli uczestniczą w jakimś procesie rekrutacji.
Rekruter poprzez taką stronę – wizytówkę może poznać nas bliżej i przeczytać nasze opinie, teksty na różne tematy. Strona internetowa może być też blogiem na jakiś konkretny temat albo może być to blog wielotematyczny. Bloga łatwo stworzyć (i nie jest tu mowa o darmowej platformie blogowej), ponieważ istnieją darmowe skrypty, które umożliwiają postawienie własnej strony – bloga w kilka minut.
Najbardziej popularnym skryptem do tworzenia blogów jest WordPress. Ma on bardzo dużo wtyczek, które można wykorzystać do tego, żeby przystosować witrynę do naszych własnych potrzeb. Oczywiście trzeba potem wypełnić stronę treścią – jakimiś artykułami, filmikami czy zdjęciami. Ciekawym pomysłem na stronę jest też własne forum, które może być wielotematyczne ale również może dotyczyć jednego konkretnego tematu – gier komputerowych, motoryzacji, sportu albo typowo kobiecych tematów takich jak uroda, zdrowie, moda.
Dobrą wiadomością jest to, iż forum można też założyć za pomocą darmowych skryptów takich jak phpBB lub myBB. Tego typu gotowe i darmowe rozwiązania są bardzo dobrą alternatywą dla korzystania z usług jakichś firm, które za stworzenie takiej strony – forum wzięłyby sporą sumę pieniędzy. Inna nazwą dla takich darmowych skryptów jest CMS co oznacza, że można zarządzać treścią, która jest w naszej witrynie z wygodnego panelu administracyjnego.
Nie trzeba posiadać umiejętności związanych z bazami danych i pisać zapytań SQL, żeby dodać wpis, usunąć komentarz albo zbanować użytkownika – spamera. Wykorzystując tego typu darmowe CMS’y możemy w szybki i efektywny sposób założyć stronę oraz później nią zarządzać. Należy też pamiętać, iż własny sklep internetowy można założyć także za pomocą takiego darmowego skryptu.
Jest wiele skryptów, za pomocą których możliwe jest stworzenie własnego sklepu internetowego ale kilka jest najpopularniejszych. Chodzi tu o skrypty sklepów takie jak: PrestaShop, OpenCart, QuickCart. Naturalnie są także inne skrypty sklepów internetowych ale tych kilka jest najpopularniejszych. Wykorzystanie tych wszystkich darmowych skryptów może być też odpowiedzią na pytanie jak stworzyć stronę internetową za darmo.
Nie dochodzi do tego hosting internetowy, bo ten trzeba wybrać samemu i na nim założyć swoją witrynę internetową tzn. przesłać za pomocą klienta FTP pliki. Potem należy odpalić przeglądarkę i skonfigurować parametry naszej witryny np. hasło i nazwę użytkownika do bazy danych. Jeśli chcesz mieć stabilny hosting musisz za niego zapłacić.
Ale jeśli wystarczający będzie dla ciebie hosting mniej stabilny i częściej niedostępny oraz z gorszymi parametrami to możesz wybrać jakiś hosting darmowy.
Może się zdarzyć, iż taki darmowy hosting współdzielony będzie miał reklamy, a jeśli ich nie będzie miał, będzie dość powolny nawet dla witryn – wizytówek. Dlatego jeśli poważnie myślisz o np. sprzedaży w internecie musisz wykupić usługę u jakiegoś hostingodawcy.