strony internetowe

Strona internetowa w dzisiejszym świecie to wizytówka każdej firmy lub instytucji. Każdy dąży do tego, by jego strona była ładna, niepowtarzalna i często odwiedzana. Problematyka projektowania i publikowania stron w internecie to temat bardzo obszerny. W internecie można spotkać strony stworzone przy użyciu różnych technik, napisanych przy pomocy wielu języków programowania, publikowanych na odmiennych platformach serwerowych.

Wiele osób zastanawia się jak tworzyć strony internetowe.

Rozpoczynając projektowanie własnej witryny, programista zmuszony jest do podjęcia kilku ważnych decyzji. Decyzje te mają bardzo duży wpływ na poszczególne etapy realizacji strony, jej funkcjonalność i wygląd. Wszystkie postanowienia mają wpływ na ostateczny sukces lub porażkę naszej witryny.
Proces projektowania i publikowania strony internetowej odbywa się zawsze w identyczny sposób. Nie ma zatem większego znaczenia, czy jest ona tworzona dla osoby prywatnej, małej firmy rodzinnej, dużego przedsiębiorstwa, czy też instytucji państwowej.

Efekt końcowy zależy głównie od wiedzy, umiejętności i doświadczenia osoby, która ją tworzy. Jedyną różnicą, dotyczącą publikowania strony, jest prawidłowość, że organizacje posiadają zazwyczaj własny serwer sprzętowy oraz zarejestrowaną domenę, natomiast osoby prywatne w głównej mierze korzystają z kont WWW, które można zakładać na portalach oferujących tego typu usługi. Rejestracja domeny możliwa jest za pośrednictwem działających w tej branży na rynku firm. Utrzymywanie domeny jest oczywiście płatne – opłacamy zazwyczaj ją w systemie abonamentu rocznego.

jak tworzyć strony internetowe

Pomysł na stronę internetową i jej treść są sprawą najistotniejszą. Przy tworzeniu strony trzeba mieć świadomość, że nikt z internautów nie odwiedza stron o wszystkim i o niczym. Idealna witryna internetowa powinna cechować się konkretną treścią wynikającą z założonego tematu i ewentualnymi wątkami pobocznymi. Ważne jest także, aby sam temat był tematem otwartym, ewoluującym w miarę postępu czasu. Pozwoli to na okresową aktualizację zawartości merytorycznej witryny, a tym samym zachęci czytelników do zaglądania na nią.

Realizacja strony www nie byłaby możliwa bez odpowiednich narzędzi. Ważne jest, by dokonać wyboru tylko takich programów, które nie tylko pozwolą, ale i ułatwią nam osiągnięcie naszego celu. Lista dostępnych na rynku programów wspomagających projektowanie witryn jest bardzo długa. Wśród narzędzi do tworzenia stron www można dokonać podziału i ogólnie wyróżnić trzy grupy programów niezbędnych do projektowania stron. Pierwszą z nich stanowi grupa edytorów kodu.

Spośród profesjonalnych edytorów najpopularniejsze są komercyjne programy. Dobry edytor koloruje składnię języków programowania, co pozwala na łatwiejszą orientację w tworzonym kodzie. Kolejna grupa to aplikacje do tworzenia i edytowania grafiki. Grafika jest bardzo istotną częścią każdej strony internetowej. Dzięki niej strona staje się przyjazna dla oka, a w konsekwencji chętniej oglądana. Ostatnia grupa to programy obsługujące komunikację i przesyłanie plików danych pomiędzy komputerem programisty a serwerem www.

Samo publikowanie strony internetowej ogólnie sprowadza się do umieszczenia jej zawartości na serwerze. Witryna staje się widoczna dla wszystkich osób w internecie z chwilą przesłania na konto www zaprogramowanych plików. Całość operacji trwa kilka minut. Po opublikowaniu naszej witryny należy zastanowić się skąd internauta ma wiedzieć, że nasza witryna w ogóle istnieje. Powszechnie znane są dwa sposoby na opublikowanie adresu witryny. pierwszy z nich polega na jej zgłoszeniu do najpopularniejszej wyszukiwarki w internecie.

laptop

Można tego dokonać za pomocą odpowiedniego formularza, który dostępny jest na stronie wyszukiwarki. Drugi sposób wiąże się z zapisaniem witryny do jak największej ilości katalogów stron www. Zanim zdecydujemy się na opublikowanie naszej strony w internecie warto sprawdzić, czy jest ona zgodna ze standardami przyjętej na drodze programowania wersji języka znaczników.

Każdy publikowany w Internecie dokument powinien ostać poddany walidacji, czyli potwierdzeniu jego zgodności z założonymi wymaganiami i standardami.
W ostatnim czasie zyskują na popularności strony responsywne. Są one przeznaczone głównie dla urządzeń mobilnych, czyli tabletów i smartfonów.
Takie strony same dostosowują się do rozdzielczości urządzenia, na którym są przeglądane. Strony takie są też wyżej premiowane w wyszukiwarkach internetowych, dlatego warto taką stronę stworzyć dla naszej firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here