strona www

Internet w dzisiejszych czasach jest najprężniej rozwijającym się rynkiem. Oferuje on nie tylko rozrywkę, ale często też specjalistyczną wiedzę na dany temat. W Internecie można posłuchać muzyki, obejrzeć film, zakupić książkę, wystawić niepotrzebny przedmiot na aukcji, sprzedawać swoje produkty w sieci itd.
Podstawą serfowania po Internecie są strony www, na którym przeglądamy interesującą nas zawartość i umieszczamy swoje treści. Niby każdy wie, jak wygląda strona internetowa. Nie jest to do końca prawdą. Nie wszyscy wiedzą, jak działają strony, jak są tworzone itp.

Więc z czego składa się strona internetowa?

W najprostszym rozumieniu (bo przez nas widzianym) strona internetowa składa się z loga, menu, nagłówków, postów i stopki. Nie trzeba chyba tłumaczyć, czy charakteryzuje się każdy z tych elementów. Są one doskonale widoczne, a rozróżnienie ich jest bardzo intuicyjne.
Webmasterzy (czyli osoby, które piszą strony internetowe – tak, strony internetowe się pisze) w dobie dzisiejszego Internetu są na to szczególnie uczuleni. Im bardziej przejrzysta strona internetowa, tym lepiej. Taka strona jest częściej odwiedzana, a co za tym idzie – lepiej się sprzedaje. Na stronach internetowych się zarabia. Najcześciej przez wyświetlane na nich reklamy.

strona internetowa

Język programowania

Co ma wspólnego tak modne dzisiaj programowanie z tworzeniem stron internetowych? Wbrew pozorom, naprawdę dużo. Strony internetowe pisze się w różnych językach programowania, za pomocą których przeglądarka (która jest programem) wprowadza zachodzące tam procesy. Brzmi to trochę jak biologia. Ale nic z tych rzeczy. Chociaż w programowaniu przydaje się wiedza z każdych dziedzin życia, to przede wszystkim króluje wśród nich matematyka, a szczególnie algorytmy.

Dość już o teorii programowania. Czas zająć się budowaniem strony internetowej. Aby wykonać stronę, musimy poznać język HTML (obecnie jest to wersja HTML5), który posłuży nam do zawierania treści w Internecie. Jest to język opisowy (język znaczników), za pomocą którego możemy wskazać, co zostanie umieszczone na naszej stronie internetowej.

Chcesz na niej zamieścić obrazek. W HTML-u użyjesz znacznika (inaczej tagu) <img>? Chcesz stworzyć tabelkę? Użyjesz <table>. Wydaje się to pozornie proste, ale trzeba poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z tym językiem. Warto przy tym wspomnieć, z czego składa się strona internetowa. Chodzi o jej budowę. Chodzi o sekcję <head> i sekcję <body>.

Strona internetowa składa się z głowy i z ciała. W głowie, podobnie jak u człowieka, zawarte są informacje niewidoczne gołym okiem. My w głowie mamy zapisane nasze pochodzenie, nasze imię, nasze poglądy i sposób postrzegania świata. Strona internetowa w sekcji <head> ma bardzo podobnie. To w niej koduje się tytuł strony (wyświetlany w przeglądarce na pasku karty), czy sam sposób kodowania (postrzegania przez przeglądarkę znaków, jakie zapisujemy w programie tekstowym).
Znaleźć się tam może też adnotacja, jakim językiem się posługujemy (chodzi o nasz ludzki język, taki jak polski, czy angielski) oraz połączenia z innymi plikami (tak jak my jesteśmy połączeni z innymi ludźmi). Jak widać sposób postrzegania stron internetowych przez program jest podobny do postrzegania nas w swoich głowach.

z czego składa się strona internetowa

W sekcji <body> zawarte są wszystkie informacje widoczne gołym okiem. Tak jak my, patrząc na ciało, widzimy, czy ktoś jest chudy, czy gruby, czy ktoś jest Polakiem, czy Azjatą, czy ktoś jest wysoki, czy niski lub jakie kto nosi ubrania. Podobnie jest w stronie internetowej. W ciele strony zawarta jest jej treść: posty, które widzimy na stronach, wszelkie zdjęcia, tabelki, kolorowe menu. Wszystkie obrazki, wykresy, listy itp. To w sekcji <body> napisałem ten tekst i podzieliłem go na akapity i tytuły.

A co z wyglądem?

Wiemy już, że za treść strony odpowiedzialny jest język HTML. Ale jak określić wygląd strony. Z pomocą przychodzi nam język CSS (kaskadowe arkusze stylów). To za jego pomocą określamy, jak wyglądają poszczególne elementy naszej strony. W nim określamy, czy akapit ma być napisany czerwoną, czy niebieską czcionką. W nim zaznaczamy położenie poszczególnych elementów. Robimy to poprzez opisanie atrybutów poszczególnych znaczników.

Co z interakcją?

Za interakcję w stronie internetowej odpowiedzialny jest język JavaScript. Jest to język stricte programistyczny. W nim piszemy algorytmy zawarte na stronie, takie jak rozwijanie menu lub przekładanie zdjęć. Powodujemy, że strona reaguje na zachowania użytkownika.

Budowa strony w skrócie

Podsumowując: do stworzenia strony internetowej powinniśmy poznać trzy języki. HTML, który odpowiedzialny jest za jej treść. CSS, który określa jej wygląd. I JavaScript, który tchnie w nią życie. Po poznaniu tych języków możemy określić się prawdziwymi, frontendowymi webmasterami.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here