serwer na sklep internetowy

Klienci, którzy wchodzą na stronę sklepu internetowego, oczekują jego płynnego działania. Strony powinny się więc szybko ładować i zawierać maksymalnie dużo zdjęć produktów, które będą zachęcać do zakupu. Aby sklep mógł obsłużyć dużą liczbę klientów jednocześnie i działał bez żadnych przerw, należy zagłębić się w parametry hostingu. Jaki serwer na sklep internetowy należy zatem wybrać? W artykule postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Jaki serwer na sklep internetowy

Po pierwsze rozbudowane platformy sprzedażowe wymagają dużej ilości pamięci RAM. Jeśli na stronę sklepu trafiają w tym samym czasie tysiące osób, to trzeba wziąć pod uwagę, że każda z tych osób wygeneruje przynajmniej kilka zapytań do bazy danych. Oprócz tych setek tysięcy zapytań musi być prowadzona synchronizacja z systemem magazynowym i systemem księgowym. Wszystkie te działania pochłaniają pamięć, która jest niezbędna do szybkiego działania sklepu. Jeśli sklep będzie działał wolno, to stracisz klientów, którzy będą woleli kupować gdzie indziej. Wieszający działający sklep, to zatem gorsza konwersja, a więc mniejsze zarobki.

Po drugie trzeba pamiętać, że obsługa dużej ilości kupujących może doprowadzić nawet do przeciążenia serwera. W takiej sytuacji zapytania przestają być obsługiwane a strona sklepu znika z internetu. W przypadku e-biznesu kluczem do sukcesu jest dostępność aplikacji 24 godziny na dobę. Dlatego należy przeanalizować ofertę hostingową pod kątem ilości udostępnianej przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej.

sklep internetowy

Jeśli dopiero otwierasz sklep, powinien wystarczyć hosting współdzielony SSD

Jeśli natomiast sklep, który prowadzisz, jest już rozwinięty i posiada dużą rzeszę klientów, często warto pomyśleć o rozwiązaniach dedykowanych, czyli dopasowanych do potrzeb. Decydując się na serwer VPS, czyli wirtualny serwer prywatny, można liczyć na bezproblemowe powiększenie zasobów w przyszłości.

Optymalny hosting powinien posiadać przestrzeń dyskową, na której zmieścimy nie tylko wszystkie pliki strony (najwięcej miejsca zajmują zwykle zdjęcia i pliki multimedialne), ale także pocztę email i wszystkie inne systemy odpowiedzialne za działanie sklepu. Wiele firm oferuje poza tym nielimitowany transfer. Jeśli w ofercie są ograniczenia, należy się zastanowić czy nie będzie z nimi w przyszłości problemu.

Według badań 40% użytkowników jest skłonnych opuścić stronę, jeśli ta po 3. sekundach nie załadowała się. Ta informacja powinna być szczególna ważna dla właścicieli biznesów internetowych. Serwer powinien być maksymalnie bezawaryjny. Tak zwany uptime powinien być na poziomie 99.5%. Kolejnym istotnym punktem w ofercie hostingu powinien być backup. Jeśli wydarzy się awaria serwera, dane będą zabezpieczone i możliwe do odzyskania. Backup powinien być wykonywany przynajmniej codziennie.

Aby strona ładowała się szybko, ważne jest też położenie serwera. Jeśli swoją ofertę kierujesz tylko do Polaków, nie kupuj serwera na drugim końcu świata. Serwerownia powinna być zatem zlokalizowana możliwie najbliżej klientów. Zaleca się też posiadanie własnego IP. Współdzielenie IP z innymi stronami, może generować problemy, jeśli te zostaną zainfekowane. Strona, która jest zainfekowana, albo działa wolno, nie będzie dobrze pozycjonowana w wyszukiwarkach. Dobra widoczność w Google daje ci szansę na pozyskanie nowych klientów, a więc i dodatkowy zarobek.

jaki serwer na sklep internetowy

Jeśli pomimo dobrego hostingu, masz wrażenie, że strona działa wolno, rozważ optymalizację oprogramowania stojącego za twoim sklepem internetowym, lub nawet jego wymianę. Pamiętaj o aktualizacjach, które mogą cię uchronić przed atakami hakerów. Zawsze korzystaj z szyfrowania. Szyfrowana transmisja pomiędzy serwerem a internautą jest dzisiaj standardem. Dzięki certyfikatowi SSL potwierdzisz autentyczność strony.

Podsumowując, wybór serwera na sklep internetowy to niewątpliwie ważna kwestia. Należy wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby sklepu, ale też parametry serwera. Najważniejszymi parametrami są między innymi pojemność serwera, moc obliczeniowa procesora, transfer oraz zastosowane technologie. Oprogramowanie, z którego chcesz skorzystać, ma pewne wymagania.

Warto sprawdzić jakie wersje PHP są zainstalowane na serwerze i z jakich baz danych będziemy mogli skorzystać. Bardzo istotna jest też możliwość zwiększenia zasobów w przyszłości, gdy sklep zyska większą popularność i będzie odwiedzany przez większą grupę klientów. Zwiększenie zasobów nie powinno wiązać się z koniecznością przenoszenia plików na inny serwer. Rozsądny wybór serwera uchroni cię przed wieloma problemami w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here