strona internetowa

W stworzeniu prostej strony internetowej mogą pomóc ci gotowe szablony i kreatory stron. Takie rozwiązanie jest najlepsze, jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z technologiami takimi jak HTML, CSS, czy Javascript. Jeśli jednak trochę znasz te języki i chcesz by twoja strona była niepowtarzalna, to możesz spróbować napisać ją od zera.

Albo prawie od zera używając jednego z popularnych frameworków. Pisanie strony od zera zajmuje więcej czasu, wymaga poznania przynajmniej HTML i CSS. Jeśli sprawnie posługujesz się tymi dwoma technologiami i masz jasno sprecyzowany cel, powinno wystarczyć ci kilka godzin.

Ale zacznijmy od początku, nigdy wcześniej nie słyszałeś o HTML, Javascript, ani PHP i zastanawiasz się jak stworzyć stronę internetową. Po pierwsze musisz wiedzieć do czego służą poszczególne języki. HTML jest językiem znaczników. Za jego pomocą stworzysz szkielet strony, tak zwany layout. Nauka HTML nie jest trudna, choć połączenie wszystkiego w całość może już być kłopotliwa.

Obecnie programiści korzystają z HTML 5. To nowsza wersja tego języka, bardziej dopasowana do dzisiejszych realiów, z nowymi znacznikami i nowymi usprawnieniami. Razem z HTML 5 wprowadzono także CSS 3. Są to kaskadowe arkusze stylów. Żeby strona nabrała barw, należy napisać trochę styli, które będą odpowiadać za kolory, czcionki, pozycjonowanie elementów. Wygląd serwisu jest bardzo ważny i nie można pominąć tego etapu w tworzeniu strony.

www

Załóżmy, że poznaliśmy już trochę HTML i CSS.

Co jeszcze może być nam potrzebne w stworzeniu strony internetowej? Trzecim ważnym językiem jest Javascript. Jest to język programowania, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich. Za jego pomocą możesz sterować zachowaniem strony. Możesz wprowadzić animacje, ustalić kiedy będą pojawiać się pop-upy, możesz pobierać i wyświetlać dane asynchronicznie. To nie są najprostsze rzeczy, ale ty na początek skupisz się na podstawach i nawet nie będziesz musiał poznawać całego języka.

Prawdę powiedziawszy nie musisz nawet bezpośrednio korzystać z Javascript. Wielu programistów, którzy chcą dodać animacje do swojej strony korzysta z biblioteki o nazwie jQuery. Jest to lekka biblioteka, która pomaga dodawać efekty, które z poziomu czystego Javascript nie byłyby możliwe. To znaczy byłyby możliwe, tylko musiałbyś napisać wiele linijek kodu, a to zajęłoby ci wiele godzin. Z pewnością nie chcesz tracić swojego cennego czasu, większość programistów nie chce, dlatego warto zapoznać się z możliwościami jQuery.

Wspomnieliśmy już o pierwszej bibliotece. Web developerzy znają takich bibliotek znacznie więcej i używają ich na co dzień. To ogromne ułatwienie i oszczędność czasu. Szkoda robić coś, co ktoś zrobił już lepiej. Większość takich bibliotek i frameworków jest darmowa i ogólnie dostępna. W internecie jest ich dokumentacja i tutoriale wyjaśniające jak i kiedy je stosować. Nic prostszego, ty też zaczniesz z nich wcześniej czy później korzystać.

Biblioteki i frameworki to coś innego niż szablony, o których napisaliśmy w pierwszym akapicie. Pomagają tworzyć strony zgodnie z naszymi oczekiwaniami, przyspieszają cały proces. Jako początkujący musimy poznać podstawy języków takich jak HTML czy CSS. Ale szybko powinniśmy nauczyć się pracować z frameworkami. W dzisiejszych czasach tak naprawdę nikt nie pisze strony od zera.

Korzysta się z różnych udogodnień w postaci bibliotek. I tak jeśli chodzi o CSS, to też możemy sobie pomóc. Istnieje co najmniej kilka dużych framworków, które pozwalają przyspieszyć pisanie styli. Najpopularniejszym jest framework Bootstrap. Korzystając z gotowych, ostylowanych elementów, możemy stworzyć nowocześnie wyglądającą stronę znacznie szybciej.
Bez zagłębiania się w trudniejsze niuanse. Bootstrap udostępnia też gotowe szablony. Jeśli nie czujesz się na siłach, by pisać wszystko od początku, skorzystaj z nich. Dodawaj własne sekcje, albo tylko zapełń istniejące swoimi danymi.

jak stworzyć stronę internetową

W artykule opisaliśmy do czego służą najważniejsze technologie internetowe. Używa się ich do tworzenia statycznych stron. Strona jaką zbudujesz w oparciu o nie, nie będzie niczego zapisywać do bazy, po prostu wyświetli ci informacje. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w prostych wizytówkach, stronach typu portfolio i na stronach firmowych.

Aby móc tworzyć strony internetowe, nie jest wymagana zaawansowana wiedza informatyczna. Zapoznaj się z podstawami HTML, CSS i Javascript, potem przyjdzie czas na PHP. W internecie użytkownicy opublikowali masę pomocnych tutoriali. Możesz też korzystać z oficjalnej dokumentacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here