zablokować stronę internetową

Użytkownicy chcą blokować strony internetowe z różnych powodów. Często chcą utrudnić dzieciom dostęp do niebezpiecznych strony. Czasami sami chcą ograniczyć swój czas spędzony w internecie.
Aby pozbyć się niepotrzebnych rozpraszaczy, które pochłaniają czas, korzysta się ze specjalnych wtyczek w przeglądarkach. Dostęp do strony internetowej można też zablokować na poziomie systemu operacyjnego. Obie czynności nie są trudne.

W dzisiejszym wpisie zastanowimy się zatem jak zablokować stronę internetową

Wystarczy wiedzieć jakie rozszerzenie zainstalować, albo jaki plik w systemie edytować.Zacznijmy od instalacji wtyczek w przeglądarkach. Jeśli korzystasz na co dzień z kilku przeglądarek, w każdej będziesz musiał zainstalować oddzielną wtyczkę i wpisać jakie strony powinny być blokowane. W artykule skupimy się na przeglądarce Google Chrome, z której korzysta większość użytkowników. Wtyczki należy pobierać z oficjalnych sklepów.

Wchodzimy zatem na stronę chrome web store i szukamy wtyczki, która pomoże zablokować dostęp do stron internetowych. Takich wtyczek jest co najmniej kilka, my polecamy instalację rozszerzenia Block Site. Autorzy chwalą wtyczkę za to, że zwiększa produktywność swoich użytkowników (w tym kontekście wspominają nawet o metodzie pomodoro).
Dzięki niej Google Chrome nie wpuści nas na strony, które uznamy za rozpraszające. Można też ustalić czas w jakich blokada będzie obowiązywać. Mogą to być godziny pracy, czyli od 9.00 do 17.00.

Wtyczka Block Site sprawdzi się też, gdy będziemy chcieli zablokować dostęp do stron dla dorosłych. Jednym kliknięciem możemy włączyć taką blokadę, wszystkie strony zawierające nieodpowiednie treści dla dzieci będą blokowane. Większość wtyczek bardzo łatwo wyłączyć. Autorzy Block Site pozwalają na wprowadzenie hasła, które ma zabezpieczyć wtyczkę przed dostępem na przykład dzieci. Rodzice powinni być bardzo czujni i sprawdzać co oglądają ich dzieci w internecie.

laptop

Wtyczka Block Site pomoże ci zarządzać czasem spędzanym w sieci. Dzięki niej skontrolujesz na jakich stronach tracisz najwięcej czasu. Być może powinieneś ograniczyć czas spędzany w mediach społecznościowych, nie oglądać pornografii, albo nie wchodzić na strony z hazardem. W każdym bądź razie unikaj stron o podejrzanej reputacji, mogą być na nich wirusy, które wykradną twoje prywatne dane. Przed zainfekowaniem ochronią cię też antywirusy, ale pamiętaj, że to od ciebie zależy na jakie strony wchodzisz i na jakie niebezpieczeństwa się narażasz.

Jeśli chcesz zablokować strony o pewnej tematyce, możesz wybrać blokadę według słów kluczowych. Wpisujesz słowa kluczowe, a wtyczka sprawdza czy strona, na którą wchodzisz zawiera je. Tutaj musisz być jednak ostrożny, blokada obejmuje też wyszukiwarki.

Kolejną opcją tej wtyczki jest tworzenie czarnych i białych list. Na czarną listę dodaje się strony, które nie powinny być otwierane. Wszystkie strony spoza listy będą dostępne. Można też stworzyć białą listę, czyli listę stron, na które użytkownik może wchodzić. Strony spoza listy będą blokowane. Jeśli chcesz bardzo ograniczyć czas spędzany w sieci, zastanów się nad użyciem białej listy. Zwłaszcza jak jesteś w pracy i powinieneś skupić się na określonych zadaniach, a nie na czytaniu plotek i oglądaniu filmików w serwisie Youtube.

Próba wejścia na zablokowaną stronę kończy się przekierowaniem na adres wybranej strony. W ustawieniach wtyczki można ustalić jaka to będzie strona. Jak wspominaliśmy warto ustawić hasło dostępu do wtyczki. W ten sposób nikt poza nami, nie będzie mógł ingerować w ustawienia wtyczki.

jak zablokować stronę internetową

Blokowanie dostępu do stron może pomóc nie tylko nam, ale też innym użytkownikom komputera. Jeśli wydaje ci się, że spędzasz za dużo czasu na serwisach plotkarskich, albo tracisz czas na Facebooku, spróbuj na jakiś czas zablokować te strony. Wtyczka sprawdzi się też, jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko pod twoją nieobecność wchodzi na nieodpowiednie strony.

Podobne dodatki należy zainstalować we wszystkich przeglądarkach na komputerze. Jeśli masz kilka przeglądarek, konfiguracja może być żmudna. Łatwiejszym rozwiązaniem wydaje się być edycja pliku systemowego. Do pliku dodajemy adresy stron, które powinny być niedostępne. W przeciwieństwie do rozszerzeń typu Block Site, nie możemy ustalić w jakich godzinach blokada powinna obowiązywać. W ten sposób nie uda ci się zablokować stron według zawartości słów kluczowych, ani stron z treściami erotycznymi. Dodatkowe oprogramowanie wydaje się lepszym rozwiązaniem, o szerszych możliwościach.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here