jak zrobić własną stronę internetową

Tworzenie stron internetowych nie należy do łatwych zadań, ale jeśli osiągnie się pewien poziom w tworzeniu stron to można osiągnąć naprawdę dobre efekty – ciekawe efekty wizualne czy np. programowanie skryptowe po stronie klienta. Przede wszystkim powinno się poznać język HTML, bo to on jest najważniejszy w witrynach www. Określa on strukturę strony internetowej, a nie to jak wygląda strona www.

Natomiast wygląd witryny jest określany za pomocą arkuszy stylów – plików z rozszerzeniem css. Jednak same arkusze stylów nie muszą być umieszczane w pliku, mogą być też używane razem z kodem HTML. HTML oraz CSS służą do tworzenia stron statycznych tzn. takich, które nie mają zaprogramowanych jakichś funkcji, obliczeń. Do programowania stron internetowych służą specjalne języki takie jak JavaScript czy PHP.

Oprócz nich są używane też inne technologie takie jak ASP lub J2EE ale są one rzadziej używane w internecie. Dzięki tym językom możliwe jest stworzenie sklepu internetowego albo jakiegoś innego zaawansowanego serwisu www – forum, bloga, portalu z newsami. Ale są między nimi pewne różnice bowiem PHP służy przede wszystkim do tworzenia witryn opartych na bazach danych natomiast JavaScript ma troszkę mniejsze możliwości ale jest on szybszy i nie obciążą serwera.

własna strona

JavaScript nie obciąża serwera, gdyż jest interpretowany przez przeglądarkę internetową natomiast PHP obciąża serwer www, ponieważ jego interpreter jest zainstalowany na serwerze www takim jak Apache. Dlatego osoba tworząca dynamiczną witrynę www w PHP powinna uwzględniać to jakiej jakości i jak wiele kodu napisała, żeby serwer pracował jak najszybciej. Ciekawe jest to, iż PHP i JavaScript można łączyć ze sobą – można użyć techniki AJAX i stworzyć jeszcze bardziej przyjazną witrynę dla użytkowników.

AJAX powoduje, że korzystamy z bazy danych ale nie trzeba przeładowywać strony www, ażeby wyświetlić zaktualizowaną treść strony. AJAX umożliwia np. na bieżąco sprawdzanie tego co wpisują użytkownicy w formularzach. Jednakże, aby odpowiedzieć na pytanie jak zrobić własną stronę internetową, trzeba poruszyć jeszcze jeden ważny temat. Otóż, nie trzeba znać się na programowaniu, żeby stworzyć witrynę www, ponieważ w internecie istnieje spora liczba darmowych skryptów, takich jak WordPress czy Joomla.

Te skrypty umożliwiają stworzenie własnej witryny dosłownie w kilka minut. Ponadto mają one dużą liczbę płatnych jak i darmowych skórek, dzięki którym możliwe jest dostosowanie witryny do własnych potrzeb i preferencji. Po instalacji takiego darmowego skryptu trzeba wypełnić stronę www treścią – mogą to być teksty, filmy, animacje, gry lub obrazki. Najtrudniej będzie w przypadku tekstów, gdyż pisze się je dość długo i muszą one być merytoryczne, a nie zawierać same ogólniki.

Dlatego właściciele witryn korzystają z usług copywriterów, którzy piszą artykuły na strony www. W internecie istnieje też dość sporo serwisów, umożliwiających utworzenie strony www za pomocą przyjaznego kreatora – przy pomocy kilku kliknięć. Po wykreowaniu strony www można zapisać pliki witryny na dysku oraz, nierzadko, uiścić opłatę, bo takie serwisy są często płatne. Potem należy przesłać pliki witryny na hosting za pomocą klienta FTP.

laptop

Ostatnią możliwością do wyboru, przy chęci stworzenia witryny www jest po prostu skorzystanie z oferty jakiejś firmy, tworzącej witryny internetowe. Taka firma zajmie się stworzeniem witryny, ale często też innymi dodatkowymi usługami takimi jak reklama, pozycjonowanie strony, stworzenie logo albo hosting współdzielony. Hosting to usługa pozwalająca na przechowywaniu plików witryny www na serwerze w internecie, dzięki czemu nasz strona internetowa jest dostępna na całym świecie.

Firma tworząca strony www może napisać kod witryny sama ale coraz częściej można spotkać firmy, które tworzą strony za pomocą gotowych skryptów. Zatem można zadać sobie pytanie – czy opłaca się uczyć tych wszystkich języków do tworzenia witryn takich jak HTML, JavaScript czy PHP, jeśli istnieją gotowe rozwiązania? Wszystko zależy od tego, czy chcesz się dalej rozwijać w tym kierunku. Jeżeli tak, to warto poznać chociaż podstawy tych języków.

Ponadto warto nadmienić, iż do tych trzech języków dochodzi też wiedza z zakresu baz danych – powszechnie używaną bazą w internecie jest MySQL. Narzędzi do tworzenia witryn jest sporo i to od ciebie zależy, co wykorzystasz – możesz iść na łatwiznę i zlecić stworzenie witryny zewnętrznej firmie, możesz skorzystać z gotowego skryptu ale możesz też zrobić ją sam – jeśli masz odrobinę chęci do nauki i wiesz, że nie zrezygnujesz z tego szybko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here