jak zapisać stronę internetową

Rozwój internetu i technologii z tym związanych powoduje, że języki wykorzystywane do tworzenia witryn internetowych stale się zmieniają, następuje ciągły proces ich ewolucji. Każdy programista musi nieustannie dokształcać się, by tworzone przez niego strony były atrakcyjne zarówno dla zlecającego jej stworzenie, jak i dla oglądających. Na przestrzeni kilku ostatnich lat, powstało sporo nowych języków oraz technik pozwalających projektować strony www.

Ze względu na fakt, iż utworzenie jakiejkolwiek strony, za pomocą tylko i wyłącznie jednego języka programowania jest praktycznie niemożliwe, należy zastanowić się nad wyborem środowisk, które pozwolą zrealizować założenia i potrzeby programisty. W przypadku, gdy projektowana witryna ma służyć tylko i wyłącznie do wyświetlania tekstu i grafiki bez możliwości ingerowania w jej działanie z zewnątrz, czyli ma być statyczna, wystarczy użyć języka HTML oraz kaskadowego arkusza stylów CSS.

Język HTML to język znaczników

Dzięki niemu programista posiada możliwość nadawania znaczenia fragmentom tekstu, osadzania w dokumencie formularzy, animacji. Tego typu stron jest jednak obecnie w internecie bardzo mało ze względu na częsty wymóg wdrażania różnego rodzaju rozwiązań funkcjonalnych, takich jak licznik odwiedzin, księga gości, itd. W celu spełnienia powyższych wymagań, rozszerza się witrynę do dynamicznej. Wiąże się to z potrzebą dołożenia do uprzednio wymienionych środowisk jeszcze jednego, takiego jak JavaScriptc czy PHP.

www

Zasadniczo skrypty JavaScript wykonywane są po stronie użytkownika, tzn. kod źródłowy skryptu interpretowany jest przez przeglądarkę internetową i wykonywany na komputerze osoby odwiedzającej daną witrynę. Tworząc dynamiczną stronę internetową, programista musi pamiętać także o rozwiązaniu problemu przechowywania zbieranych informacji, których konieczność akumulowania stwarza często potrzebę obsługi bazy danych oraz wykorzystania języka zapytań jakim jest SQL.

W ostatnich latach bardzo pożądane stały się strony internetowe responsywne. Tworzenie takich stron daje możliwość ich przeglądania na urządzeniach typu smartfon czy tablet. Od momentu pojawienia się systemu Android, użytkownicy mobilni stanowią bardzo duży procent odwiedzających. Napisanie strony, która nie jest przystosowana do telefonów jest w dzisiejszych czasach nieodpowiedzialne. Tworząc takie strony musimy liczyć się z faktem utraty dużej ilości potencjalnych odbiorców i klientów.

Niezależnie czy chcemy stworzyć stronę responsywną od początku, czy chcemy przerobić stary szablon na szablon responsywny, musimy wiedzieć o kilku najważniejszych rzeczach. Pierwszym krokiem jest dodanie odpowiednich meta-tagów zapewniających poprawne wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie kompozycji szablonu. Musimy zdecydować jakie elementy mają być wyświetlane na pełnej rozdzielczości, a jakie na telefonie.

Cały czas miejmy w świadomości to, że każda strona dopasowana do urządzeń mobilnych musi być zbudowana na jednej kolumnie.
Tworząc stronę internetowa musimy pamiętać o jej treści. Powinna ona być unikatowa. Zaprojektowanie profesjonalnej i w pełni funkcjonalnej strony internetowej, prezentowanej poprawnie na różnych przeglądarkach internetowych nie jest zadaniem łatwym. Czynności związane z projektowaniem witryny, zwłaszcza etap programowania kodu, są bardzo czasochłonne i wymagają koncentracji i cierpliwości.

Bardzo ważne jest to, by efekty pracy były na bieżąco oceniane przez osobę zdolną do obiektywnej krytyki. Umiejętne ustosunkowanie się do jej uwag i wskazówek, znacząco poprawia jakość i estetykę strony.

laptop

W dalszej części tego artykułu odpowiemy sobie na pytanie jak zapisać stronę internetową

Większość przeglądarek internetowych pozwala na zapisywanie odwiedzanych stron internetowych, co daje nam możliwość ich przeglądania w późniejszym czasie bez dostępu do internetu.

Jest to przydatna opcja w momencie kiedy zainteresuje nas coś szczególnie na danej witrynie.W celu zapisania strony internetowej możemy odpowiednio ustawić nasza przeglądarkę, albo pobrać specjalnie do tego stworzony program. Co ważne istnieje możliwość zapisywania zarówno całej strony internetowej, wraz z jej podstronami, jak i tylko jej fragmentu (tej części, która nas interesuje).
Ustawienie przeglądarki, tak by zapisało nam stronę internetowe nie jest sprawą prostą. Jeśli nie potrafimy tego zrobić możemy poszukać w internecie poradników jak to zrobić. Z pomocą innych użytkowników sieci na pewno poradzimy sobie z tym elementem.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here