W niewielkiej firmie outsourcing IT sprawdzi się lepiej niż zatrudnianie informatyków na etat

Praktycznie każda firma, czy to mniejsza czy większa, opiera się dzisiaj na szeroko pojętej informatyzacji. Wszelkie systemy danych kontrolowane są komputerowo, przepływ dokumentów odbywa się drogą elektroniczną, często sprawy klientów także załatwia się w ten sposób. Sprawia to, że w takiej firmie musi być jakiś specjalista albo cały zespół specjalistów (zależy to naturalnie od rozmiarów przedsiębiorstwa), który zajmował by się bieżącym utrzymaniem komputerów i sieci w takiej firmie.

Jeżeli mówimy o dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających kilkaset osób, to normalnym jest, że w takich firmach działa cała, kilkuosobowa sekcja informatyków, która jest tam na etatach i cały czas znajduje się „w pogotowiu”. Biorąc jednak pod uwagę firmy mniejsze, kilkuosobowe, kilkunastoosobowe, to często zatrudnianie w nich informatyka na etat generuje zbyt duże koszty. Wtedy też szefowie takich firm przekonują się o czymś takim, jak korzyści outsourcingu IT.

Należałoby jednak wyjaśnić, czym jest outsourcing IT. W skrócie mówiąc, jest to jakby oficjalne „wynajmowanie” usług informatycznych oraz samych informatyków, którzy nie są pracownikami naszej firmy, a jedynie świadczą na jej rzecz usługi. Taki outsourcing IT może dotyczyć zarówno sytuacji, że informatyk siedzi w firmie na dyżurze, a może też na przykład być umówiony na cotygodniowe wizyty w firmie i rozwiązanie palących kwestii.

Sam zakres outsourcingu IT jest bardzo szeroki i zależy praktycznie tylko od umowy przedsiębiorcy z firmą informatyczną świadczącą outsourcing. Może to być na przykład: dostarczanie, konfigurowanie i rozbudowa zestawów komputerowych, budowa, konfiguracja i konserwacja sieci firmowej oraz serwerów sieciowych, opieka nad serwerami poczty oraz serwerami WWW, rozwiązywanie bieżących problemów użytkowników w zakresie tak zwanego helpdesku, usuwanie awarii, naprawianie błędów, dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań IT dla firmy. Jak więc widać, jest to bardzo dobra opcja dla małych firm i coraz częściej stosowana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here